Mołdawia - trudny sezon pszczelarski
Zdjęcie: USAID Digital Development, Flickr.
Według oceny Mołdawskiego Związku Pszczelarzy, 2020 r. jest najgorszym rokiem od 20 lat. Zbiory miodu mogą osiągnąć ok. 2 tys. ton czyli trzy razy mniej niż w 2019 r. Za fatalnym sezonem stoi susza w większości kraju, przeplatana ulewnymi deszczami i nietypowo niskie temperatury w maju. Prawdopodobnie lokalne ceny miodu wzrosną o ok. 20%.
Według danych agencji INFOTAG w 2020 w Mołdawii żyło 7800 pszczelarzy i 260 tys. rodzin pszczelich. W 2019 roku eksportowano 3,9 tys. ton miodu o wartości 11,8 mln dolarów. Mołdawia miała w planach zwiększenie eksportu miodu, jednak fatalny sezon 2020 opóźni realizację tego założenia. Na szczęście udało się urzeczywistnić inne koncepcje.
W ostatnich latach granty i dotacje na rozwój pszczelarstwa były finansowane zarówno przez państwowe, jak i międzynarodowe organizacje, w tym przez Unię Europejską, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, czy Bank Światowy.
Czytaj także: Francja chce czasowo przywrócić neonikotynoidy do użytku
Na 2020 rok zaplanowano otwarcie trzech naukowo-konsultacyjnych centrów w Jabłonie, Bardarze i Kagule, przeznaczonych dla nauczania o nowoczesnych technologiach pszczelarskich i podstawach marketingu. Ponadto w czerwcu uruchomiono pierwsze laboratorium wychowu matek pszczelich, zaopatrzona w nowoczesny sprzęt. Placówka powstała w ramach Programu Narodów Zjednoczonych „Współczesna gospodarka rolna w Mołdawii”. Inwestycje w ten projekt wyniosły 400 000 lejów (92 000zł).
Źródło: apiword.ru