Największa pasieka tradycyjna na świecie
Zdjęcie: Par Argana92/Wikimedia Commons
W miasteczku Argana (Maroko) znajduje się największa pasieka tradycyjna na świecie. W dodatku powstała 170 lat temu. A jeśli liczby i daty nie robią na Was wrażenia, to może spodoba się Wam jej ciekawa konstrukcja.
Pasieka Inzerki znajduje się w regionie Souss-Massa, 82 km na północ od Agadiru. Jej tradycyjna nazwa to Taddart Ugerram (pasieka świętych). Znajduje się na marokańskim „szlaku miodu” i jest dostępna dla turystów.
Pasieka, spoczywająca na łagodnym zboczu góry, ma 1000 m wysokości. Zbudowano ją z drewna, palm, wiązanych trzcin i błota. To miejsce wspólnotowe. Dbają o nią mieszkańcy miasteczka. Większość (ok. 250 osób), jest pszczelarzami. Każdy z nich ma od 15 do 20 uli. Łącznie w „pasiece świętych” znajduje się ok. 3700 uli. Pszczelarze utrzymują w nich północnoafrykańską rasę pszczoły saharyjskiej.
W pobliżu rosną drzewa arganowe, z których owoców pozyskiwany jest olejek znany ze swoich właściwości pielęgnacyjnych włosy i skórę. Ponadto pszczoły zbierają nektar z kwiatów jałowców, dębu wiecznie zielonego, akacji (nie robinii akacjowej), lawendy, tymianku, migdałowców, pomarańczy i różnorodnych roślin leczniczych.
Zdjęcie: Par Argana92/Wikimedia Commons
Źródło: moroccoworldnews.com