NEWS:

  • w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Domy-kószki


fot. Ryszard Piestrak

W dorzeczu Eufratu, na pograniczu Turcji z Syrią na dawnych rubieżach Cesarstwa Rzymskiego znajdują się ruiny starego Harranu. Miejsce to jest zamieszkałe nieprzerwanie od 6 tys. lat. To jedna z najstarszych osad ludzkich na Ziemi. O Harranie wspomina Biblia w Księdze Rodzaju: mieszkał tu Abraham i z niego udał się do krainy Kanaan. Dla tych, którzy będą szukali tego miejsca na mapach informuję, że Harran znajduje się na południowy-wschód od Urfy (miejsca narodzin Abrahama).

W okresie panowania Rzymian, Bizantyjczyków i Asyryjczyków miasto było znaczącym ośrodkiem nauki (uniwersytet), jak i centrum handlowym na jedwabnym szlaku oraz centrum kultu boga księżyca Sina. Pośród ruin starej części Harranu obecnie żyją Arabowie i Turcy. Utrzymują się z uprawy pól oraz przemytu na południe przez granicę syryjską.



Miejscowa ludność zbudowała swoje domostwa z glinianych cegieł pochodzących z okolicznych ruin miasta Harran. Budowano domy w kształcie uli z ostro zakończonym dachem. Światło do takiego domu wpada przez niewielkie otwory w ścianach oraz przez drzwi wejściowe. Konstrukcja budynków była wymuszona brakiem drewna na budowę dachów. W taki też sposób powstały oryginalne niespotykane gdzie indziej domy-ule.

Osadzone są gęsto, jeden przy drugim, ponieważ każdy dom to jedno pomieszczenie. Jest to powszechne, zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych, gdzie kilka domków składa się na jedno gospodarstwo domowe.

Od ulicy zagroda jest oddzielona wysoką bramą. Obecnie obok nich buduje się tradycyjne domki, a domy-ule wykorzystywane są jako pomieszczenia dla zwierząt. Jest to ostatnia tak dobrze zachowana osada.

Mieszkańcy z życzliwością odnoszą się do turystów, jednak w czasie pobytu w takim domu-ulu nie miałem możliwości obserwowania codziennego życia. Przy zimnej ziołowej herbacie z przyjemnością słuchało się opowieści o obecnym życiu mieszkańców i bogatej historii tych ziem. Watro odwiedzić to miejsce będąc w Turcji, gdyż za kilka lat zmieni się z sielankowego miejsca w turystyczny ośrodek.

Ryszard Piestrak


<?php $pas='2012nr1str31'; $pasCov='images/stories/Pasieka/2012_1/Pasieka_2012nr01_[51].jpg'; include('./goto/art_footer.php'); ?>

 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

7 aspektów, które powinna zawierać etykieta na miód Ten...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

Jakie są najlepsze praktyki w promocji lokalnych produktów pszczelich? Profesjonalna...

Porady pszczelarskie

Wydawnictwo Pasieka, 17-04-2025

W telegraficznym skrócie POLSKA Polska Zespół realizujący projekt B-THENET finansowany z programu...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Relacja z 62. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach 11–12 marca...

Pasieka 3/2025

Kobiałka Teresa , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: w jaki sposób ocenia...

Pasieka 3/2025

Kołtowski Zbigniew , 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie czynniki wpływają na...

Pasieka 3/2025

Burzyńska Marta, 16-04-2025

Z artykułu dowiesz się m.in.: jakie warunki trzeba spełnić...

Pasieka 3/2025

mgr Magdalena Wilde, dr inż. Jacek Jachuła, dr Aleksandra Splitt, 16-04-2025

Wykaz pasiek oferujących matki pszczele, pakiety, odkłady ...

Pasieka 3/2025

Administrator, 16-04-2025

Ogłoszenia drobne (maj-czerwiec 2025) Produkty pszczele Sprzedam miód spadziowy, woj...

Pasieka 3/2025

Wydawnictwo Pasieka, 16-04-2025