fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 0

Ramka trapezowa jako idealna forma do rozwoju rodziny pszczelej


fot.© Krzysztof Kasperek

Po kilkuletnich obserwacjach gniazda pszczelego w ulu Apostoly‘ego doszedłem do pewnych pozytywnych wniosków dotyczących kształtu ramki i rozłożenia pokarmu, pierzgi i czerwiu na poszczególnych ramkach. W takim ulu matka czerwi praktycznie na wszystkich ramkach, gniazdo powinno się składać tylko z 10 ramek, co w zupełności wystarcza dla matki i magazynowania pokarmu i pyłku kwiatowego.

Każda ramka jest jakby pojedynczą rodzinką pszczelą zawierającą wszystkie niezbędne do życia składniki w postaci paska pokarmowego, poniżej którego znajduje się czerw pszczeli otoczony zmagazynowaną pierzgą. Ramka trapezowa tworzy swoisty mikrokosmos rodziny pszczelej; pszczoły nie muszą biegać po ulu i przechodzić z nadstawki do nadstawki w poszukiwaniu pierzgi czy pokarmu. Przyczynia się to do dynamicznego rozwoju wiosennego i gwarantuje pszczołom bardzo dobre zabezpieczenie pokarmowe w czasie bezpożytkowym.

W rodzinach pszczelich trzymanych na dwóch korpusach, np. wielkopolskich lub też gniazda składającego się z 3-4 półnadstawek, pokarm i pierzga są nieregularnie rozłożona po gnieździe, czerw pszczeli porozdzielany jest w poszczególnych rameczkach i nadstawkach. W sumie to również tworzy zwarte gniazdo pszczele, ale nie jest ono zbliżone do naturalnego, zbudowanego zazwyczaj ze zwartej formacji plastrów pszczelich, na których pszczoły łatwiej mogą utrzymać odpowiedni mikroklimat.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Krzysztof Kasperek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"