Gdy jest zbyt gorąco, trutnie eksplodują
Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Autor: Roman Dudzik.
Kiedy truteń umiera w wyniku szoku termicznego, jego ciało wpada w konwulsje i dochodzi do mimowolnej ejakulacji. Takie przypadki śmierci obserwowano w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada), więc naukowczynie zaczęły testować metody obniżenia temperatur w gnieździe.
Badaczki twierdzą, że prosta osłona z polistyrenu pomoże obniżyć temperaturę w ulu. Przegrzanie rodzin pszczelich jest problemem coraz częściej występującym w kanadyjskich pasiekach z powodu zmian klimatu, które sprawiają, że coraz częściej w Kanadzie pojawiają się fale gorąca. Rekordowa temperatura w 2021 r. wyniosła 49,6°C w Lytton. W pasiekach pojawiają się „dywany martwych trutni”, których ciała wyglądają „jakby dosłownie wybuchły”.
– Kiedy trutnie umierają z powodu szoku termicznego, to spontanicznie ejakulują – mówiła dr Alison McAfee z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. – Trutnie mają w odwłoku ukryty złożony organ płciowy, tzw. endofalus, który po wynicowaniu jest niemalże wielkości odwłoka. To dość ekstremalne.
McAfee współpracuje z Emilly Huxter, która jako pierwsza zainteresowała się „rzezią trutni” i skontaktowała się z pszczelarzami, którzy potwierdzili występowanie tego zjawiska w swoich pasiekach.
Pszczoły w gnieździe utrzymują ciepłotę na poziomie ok. 35°C. Zwykle pszczoły miodne radzą sobie z wysokimi temperaturami, ale fale intensywnych upałów w Kanadzie stwarzają w ulach zbyt ekstremalne warunki.
Czytaj także: Pszczoły wschodnie wrzeszczą, gdy atakuje je szerszeń
– Wiemy, że po sześciu godzinach w 42°C połowa trutni umiera z powodu stresu cieplnego – twierdzi dr McAfee. – Bardziej wrażliwe umierają po dwóch lub trzech godzinach. To bowiem temperatury, których normalnie nie powinny doświadczać.
W dalszych eksperymentach naukowczynie sprawdzały, jakie materiały użyte do budowy daszka ula mają najlepsze właściwości izolacyjne i ograniczające nagrzewanie się gniazda (styropian powodował, że w ulach była niższa temperatura niemal o 4°C w porównaniu do kontroli), a także sprawdzały, czy możliwe jest schładzanie rodziny pszczelej syropem. Woda jest używana do chłodzenia gniazda, a jest pobierana chętniej, gdy jest w niej pokarm. Więcej na temat pszczół i temperatury, znajdziecie tutaj.
Kanadyjska praca naukowa jest w trakcie recenzowania (peer review).
Praca Kanadyjek: dailymail.co.uk
Gigantyczne fale gorąca w Kanadzie: hrw.org