Ule połączone… szwedzki projekt BeeLab
Zdjęcie: Freepik
BeeLab to inicjatywa szwedzkiej firmy Nordic tech company Tietoevry. Technologia, nad którą pracują, pozwala na połączenie uli w całym kraju i opracowanie rozwiązań przydatnych nie tylko dla pszczelarzy.
BeeLab otrzymało na rozwój projektu 600 tys. koron szwedzkich (ok. 270 tys. zł na dzień 26.08.2022) od Szwedzkiej Rady Rolnictwa (Jordbruksverket). Pozwoli to na rozszerzenie sieci łączących ule w całym kraju.
Dane zebrane z połączonych uli zostaną wykorzystane do badań m.in. nad zwiększeniem bioróżnorodności. Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe zbudowanie i postawienie w pasiekach „cyfrowych uli” we wszystkich rejonach pszczelarskich Szwecji. Futurystyczne ule są połączone w sieć obejmującą cały kraj. Dzięki wbudowanym czujnikom (IoT), aplikacji mobilnej, rozwiązań chmurowych i sztucznej inteligencji, projekt umożliwia monitorowanie rodzin pszczelich. Poprzez zbieranie i analizowanie danych BeeLab pomaga pszczelarzom lepiej zajmować się podopiecznymi i szybciej wykrywać choroby.
Czujniki IoT mierzą temperaturę, ciśnienie powietrza, wilgotność i oceniają jakość powietrza panujące w ulu, a także jego masę. Dzięki Sztucznej Inteligencji będzie można analizować długoterminowe trendy i powiązania panujące w rodzinie pszczelej. A im więcej uli zostanie podłączonych do sieci, tym lepsze będzie zrozumienie procesów w nich zachodzących.
Czytaj także: Konsorcjum pszczelarskie w Kluczborku
Do tej pory ule były umieszczone w siedmiu szwedzkich miastach, a teraz ich liczba zostanie powiększona. Wszystko dzięki dofinansowaniu i współpracy z HSB Living Lab, Szwedzkim Związkiem Pszczelarskim i Uniwersytetem Linneusza.
BeeLab rozpoczęło działalność w 2019. Rok później otrzymało główną nagrodę w konkursie Zrównoważony Projekt Roku (Sustainable Project of the Year) szwedzkiego CIO.
Źródło: iotinsider.com