Francja chce czasowo przywrócić neonikotynoidy do użytku
Zdjęcie: Stanze, flickr.
Trzeciego września francuscy posłowie głosowali za czasowym przywróceniem do użytku środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy. Kroki te podjęto z powodu masowego żerowania mszyc na plantacjach buraków cukrowych.
Zakaz stosowania neonikotynoidów we Francji wszedł w życie w sierpniu 2018 r. Kraj nad Loarą podjął wtedy stanowcze działania, wycofując od razu pięć środków (Kraje Unii Europejskiej wycofały trzy) kierując się troską o owady zapylające. Jednak w tym roku ustawodawcy z francuskiego Zgromadzenia Narodowego głosowali za czasowym cofnięciem zakazu. Prośbę musi jeszcze zatwierdzić senat.
Za czasowym przywróceniem do użytku neonikotynoidów głosowało 313 osób, 158 było przeciwnych, a 56 wstrzymnało się od głosu. Działania te są „pragmatyczną odpowiedzią do katastrofalnej sytuacji, w której znalazł się sektor produkcji buraków cukrowych” jak twierdzi Jean-Baptiste Moreau (poseł z partii Emmanuela Macrona).
Czytaj także: Azerbejdżan - wzrost produkcji miodu
Na plantacjach buraka cukrowego masowo pojawiają się mszyce, które infekują rośliny wirusami, powodującymi żółknięcie liści i ostateczne zmniejszenie plonów. Rolnicy uprawiający buraka od dawna przypominali, że neonikotynoidy to jedyny skuteczny środek do walki z mszycami na taką skalę. Aż 46 000 osób pracuje w sektorze produkcji tego warzywa.
Źródło: Beeculturemagazine.com