Za wymieranie rosyjskich pszczół odpowiada zmiana klimatu?
Dziennik „The Moscow Times” podaje, że zmiany klimatu mogą mieć większy wpływ na pszczoły, niż rosyjskie władze chcą przyznać. Tego lata, na obszarze od republiki Ałtaju po wschodnią Syberię, miliony pszczół masowo wymarło.Wymieranie miało miejsce w 24 z 85 rosyjskich regionów i 300 000 rodzin pszczelich osypało się w czerwcu i lipcu. Analiza laboratoryjna nie wykazała przyczyny śmierci.
Dave Goulsen, specjalista z brytyjskiego Uniwersytetu Sussex twierdzi, że wymieranie było spowodowane wieloma czynnikami. Coraz większy wpływ na przeżycie pszczół będą wywierały zmiany klimatyczne.
– Myśląc racjonalnie, gdy pojawiają się wielkie zmiany pogodowe – susze, powodzie, mrozy – przetrwanie staje się trudne zwłaszcza, że na pszczoły i tak działa dużo czynników stresogennych. Jeśli w czasie wystąpienia zmian pogodowych były już głodne i podtrute, to będą źle znosiły kolejne wyzwania.
Rosja na całym obszarze notuje wzrost temperatur. Syberyjskie i dalekowschodnie lasy płoną (obszar pożogi przekroczył trzy miliony hektarów) i eksperci oceniają, że jest to spowodowane zmianami klimatu. Podobnie jak brak opadów śniegu Na Dalekim Wschodzie w tym roku.
Z perspektywy pszczół (nie tylko miodnych) najbardziej zagrażają im susze, które sprawiają, że rośliny nie kwitną, a nawet jeśli kwitną – to nie nektarują.