Sadzimy drzewa dla pszczół
Zdjęcie: Freepik
„We plant trees for bees” pod takim hasłem Apimondia promuje akcję sadzenia drzew, do której może dołączyć każdy. Jak słusznie zauważają organizatorzy: „najlepszy moment na sadzenie drzew był dwadzieścia lat temu. Kolejny jest teraz”.
Apimondia, czyli Międzynarodowa Organizacja Związków Pszczelarskich, zachęca pszczelarzy, szkoły i inne organizacje do wzięcia udziału w akcji „We plant trees for bees” (sadzimy drzewa dla pszczół). Organizacje pszczelarskie powinny zadeklarować wzięcie udziału w akcji (miejsce rejestracji znajdziecie na stronie internetowej podanej w źródle).
Na końcu każdego lata (począwszy od lata 2023) Apimondia nagrodzi certyfikatem „Pszczelarzy dla planety”, każdego zaangażowanego pszczelarza, któremu uda się spełnić punkty wymienione niżej. Podczas kolejnych Apimondii, aż do 2031 r. organizacjom, którym uda się osiągnąć najwięcej, zostaną przyznane nagrody „Outstanding Achievment Award” (Nagroda za Wybitne Osiągnięcia).
Czytaj także: Elektryzująca gadka roślin
Sadzić można tylko gatunki lokalne (jakie gatunki są inwazyjne i nie można ich sadzić, przeczytasz tutaj), które są przystosowane do lokalnego środowiska o wiele lepiej niż obce, a także odpowiadają lokalnym owadom zapylającym. Organizatorzy akcji podkreślają także, że najlepiej jest sadzić różnorodne drzewa i krzewy, dostarczające w nektarze oraz pyłku różnych składników odżywczych i których kwitnienie będzie następowało po sobie, co zapewni stabilną „taśmę pokarmową”. W miejscach sadzenia drzew nie należy stosować pestycydów. Inne informacje znajdziesz w źródle artykułu.
Podpisując zobowiązanie musisz:
Ustalić cele
- Ile drzew zobowiązujesz się posadzić?
- W jakim czasie (w latach)?
- Określić inną grupę, z którą możesz pracować.
- Określ, jak będziesz informować szerszą społeczność o swoich działaniach, by zwiększyć świadomość o akcjach na rzecz klimatu i ochronie środowiska życia pszczół.
Zapisywać postępy z akcji
- Rób zdjęcia za każdym razem, gdy sadzisz drzewo.
- Wyślij (organizacji) materiały edukacyjne, które wykorzystasz do promocji sadzenia drzew w swoim regionie, więc inni będą mogli dowiedzieć się o akcji.
- Wypełnił krótki roczny raport dla Apimondii o swoich postępach.
Miejmy nadzieję, że skuszeni wizją sławy pszczelarze wezmą udział w akcji Apimondii, co skutecznie przyczyni się do poprawienia dobrostanu pszczół.
Źródło: apimondia.org