Pestycydy w chińskim miodzie
Zdjęcie: freepik
Każdy świadomy konsument, kiedy sprawdza etykietę miodu, zwraca uwagę na zapis: „mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza UE” i wie, że „spoza UE” zwykle oznacza miód chiński. Zazwyczaj też wtedy odkłada słój z powrotem na półkę. Patoka z Państwa Środka ma bardzo złą sławę. Jednak czy rzeczywiście pływa w niej morze pestycydów, tak jak przyzwyczailiśmy się myśleć?
Chiny mają największą produkcję i konsumpcję miodu (300 000 t rocznie) na świecie, co jest dość oczywiste – w końcu w tym kraju żyje 1,4 mld osób. Gospodarka rolna i użycie pestycydów mimo zmian i rozwoju technologicznego Chin wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nieumiarkowane użycie pestycydów jeszcze do niedawna było normą, o czym pisała Martyna Walerowicz w rozdziale Kalendarza Pszczelarza z Pasją 2022 „MIT?: W Chinach sady są zapylane ręcznie, bo ludzie wytruli pszczoły”, który przeczytacie TUTAJ.
Pestycydami, których użycie w ostatnich latach najbardziej niepokoi ludzi na całym świecie, są neonikotynoidy. Ich nieodpowiednie dawki mają niekorzystny wpływ na nas i na pszczoły, ale analiz chińskiego miodu, który przecież jest szeroko eksportowanym produktem, było niewiele. W końcu, w listopadzie bieżącego roku, ukazał się artykuł naukowy, w którym opublikowano najnowsze badania na ten temat.
Przeanalizowano 94 próbki miodu z chińskich sklepów znajdujących się w regionach o największej ilości wyprodukowanej patoki w 2020 roku. Próby analizowano za pomocą chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektometrią mas. Aż 97,9% zawierało neonikotynoidy i ich metabolity. Najczęściej wykrywano acetamiprid, tiametoksan i imidacloprid – znajdowały się odpowiednio w 92,6%, 90,4% i 73,4% prób.
Czytaj także: Nie śpią, bo są podtrute – nowe badania o pszczelim śnie
Oceniono także wskaźnik niebezpieczeństwa dla pszczół spożywających zanieczyszczony miód – aż 78,7% próbek przekraczało wartości progowe i to na poziomie prawie śmiertelnym. I znowu największe stężenia dawek niebezpiecznych dla zdrowia owadów notowano dla acetamipridu, imidaklopridu i tiametoksanu. Zawartość pestycydów wahała się między regionami produkcji i rodzajem roślin miododajnych, z których owady korzystały.
Dalsze analizy wykazały, że neonikotynoidy najprawdopodobniej mają wpływ na zdrowie pszczół, ale na szczęście ich zawartości nie przekraczają norm bezpieczeństwa dla ludzi i nie mają wykrywalnego wpływu na zdrowie człowieka. Nie można jednak zaprzeczyć, że w porównaniu do polskich miodów lokalnych czy produkowanych w krajach Unii, miody chińskie są bardzo zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi.
Źródło: Minghui Han, Yuanping Wang, Zichen Yang, Yi Wang, Min Huang, Baozhang Luo, Hexing Wang, Yue Chen, Qingwu Jiang, Neonicotinoids residues in the honey circulating in Chinese market and health risk on honey bees and human, Environmental Pollution, Volume 313,2022, 120-14.