Produkcja miodu w Pakistanie rośnie
Zdjęcie: Pixabay, Freepik.
Kiedy Ameer Ahmed, 22-letni student, postanowił założyć pasiekę składającą się z 30 uli, nie przypuszczał, że to zajęcie okaże się tak intratnym biznesem.
Obecnie Ahmed zajmuje się setką rodzin pszczelich w prowincji Punjab i zarabia od 13 000 do 16 000 dolarów rocznie, głównie eksportując miód do krajów Bliskiego Wschodu m.in. Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
– To źródło łatwego dochodu, ponieważ każdy może zacząć ten biznes bez formalnej edukacji i umiejętności – stwierdził pszczelarz. – Zachęcam moich znajomych, by także założyli pasieki.
Pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne w Pakistanie, zwłaszcza wśród osób młodych, a także pracowników fizycznych, właśnie ze względu na niskie koszty założenia pasieki i brak konieczności szkolenia czy nauki.
Pakistan produkuje średnio 7500 ton miodu rocznie. W kraju żyje ponad 8000 pszczelarzy, utrzymujących milion uli. Oznacza to, że przeciętna pasieka składa się z ponad 100 rodzin pszczelich.
Premier Imran Khan w grudniu 2018 roku rozpoczął inicjatywę „Miliard Drzew Miododajnych” (Billion Tree Honey Initiative), licząc, że produkcja miodu w kraju wzrośnie do 70 000 ton. Rząd ma nadzieję, że inicjatywa pomoże osiągnąć 268 milionów dolarów dodatkowego zysku i da miejsce zatrudnienia dla 87 000 ludzi. W ramach inicjatywy głównie będą sadzone drzewa i rośliny miododajne.
Czytaj także: Produkcja miodu w Australii spadła
Zapotrzebowanie na miód wzrasta na całym świecie. W 2018-2019 roku finansowym Pakistan eksportował miód o wartości 5,8 milionów dolarów – ponad półtora miliona dolarów więcej niż w poprzednim sezonie.
Źródło: Beeculture.com