Miejskie trzmiele są większe
Zdjęcie: Pixabay.
Urbanizacja wpływa na przyrodę – często jednak w sposób, którego byśmy się nie spodziewali. Badania dowiodły, że żyjące w miastach trzmiele są większe od kuzynek ze wsi. Dlaczego? I jaki ma to wpływ na ich życie?
Niemieccy naukowcy przebadali 1800 trzmieli z dziewięciu niemieckich miast. Odkryli, że w miastach trzmiele są o 4% większe od wiejskich i najprawdopodobniej wynika to z rosnącej fragmentacji habitatu w miastach. Jednocześnie wzrost gabarytu ciał owadów sprawia, że są bardziej produktywne.
Naukowcy ustawili w miastach donice z koniczynami białymi i odławiali trzy gatunki trzmieli, które pojawiły się na kwiatach (kamiennika, rudego i ziemnego). Liczyli także ilość nasion wyprodukowaną przez koniczyny.
– Dla trzmieli życie w mieście ma plusy i minusy. Z jednej strony ogrody i balkony, działki, ogrody botaniczne i parki stanowią bogate źródło pokarmu. Z drugiej strony miasta są znacznie cieplejsze niż okoliczne obszary wiejskie. A to może stanowić dla trzmieli wyzwanie – tłumaczył autor badania dr Panagiotis Theodorou z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (MLU).
Coraz częściej owady „przeprowadzają się” do miast, ponieważ jest w nich większa różnorodność pokarmowa i mniejsze użycie pestycydów. Wielkość ciała wpływa na metabolizm, wykorzystanie przestrzeni i rozprzestrzenianie się.
Czytaj także: Jad pszczeli leczy raka piersi
– Większe trzmiele lepiej widzą, mają większe mózgi, a także osiągają lepsze rezultaty podczas uczenia się i zapamiętywania. Są również rzadziej atakowane przez drapieżniki i mogą pokonywać większe odległości, co jest korzystne w pofragmentowanym miejskim środowisku, takim jak miejski. Dodatkowo większe trzmiele odwiedzają więcej kwiatów podczas jednego lotu i są w stanie przenieść więcej ziaren pyłku. To sprawia, że są lepszymi zapylaczami – powiedziała dr Antonella Soro, jedna z naukowców prowadzących eksperyment.
Źródło:
Panagiotis Theodorou, Lucie M. Baltz, Robert J. Paxton, Antonella Soro. Urbanisation is associated with shifts in bumblebee body size, with cascading effects on pollination. Evolutionary Applications, 2020.