Ogród działkowy jako ogród naturalny
Zdjęcie: Freepik
Klub Ogrodnictwa Działkowego NW 18 w dzielnicy Monachium Moosach jest pierwszym w Bawarii, który otrzymał certyfikat „ogrodu naturalnego”. Ogrody prowadzone przez działkowców spełniają najwyższe wymagania w zakresie ochrony przyrody i środowiska.
Przekształcenie ogrodu w naturalny uhonorowano złotą tablicą.
– Ta nagroda to wielki wyczyn, z którego możecie być bardzo dumni. Do tej pory żaden ogródek działkowy w Bawarii nie osiągnął tak wielkiego sukcesu w dziedzinie ogrodnictwa komunalnego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy zjednoczą się i razem będą dbać o wspólny cel. Bez chemiczno-syntetycznych nawozów i środków ochrony roślin, co daje większą bioróżnorodność i więcej pożywienia dla pszczół i innych owadów zapylających. Wszyscy na tym korzystają – powiedziała minister rolnictwa Michaela Kaniber podczas wręczania złotej tablicy.
Minister już w 2018 r. uruchomił ogólnobawarski projekt „Bawaria kwitnie – ogrody naturalne”, aby zmotywować ludzi do zaangażowania się w działanie na rzecz promowania bioróżnorodności w ogrodach. Od 2021 r. działa również Krajowe Stowarzyszenie Bawarskich Ogrodników Działkowych, które nadaje certyfikaty bawarskim ogrodom działkowym.
– Chcemy uhonorować szczególne zaangażowanie w ogrodnictwo na rzecz przyrody i środowiska oraz być wzorem do naśladowania. Aby ogrody na wsi i w naszych miastach stały się jeszcze bardziej kwitnące i żywe! Ważna kwestia bioróżnorodności dotyczy nas wszystkich, miast i wsi, rolników i właścicieli ogrodów – wyjaśnia Michaela Kaniber.
Czytaj także: Jak prowadzić ekoogród
Aby ogród działkowy uzyskał złotą odznakę, ponad 90% wszystkich ogrodów musi spełniać kryteria ogrodu naturalnego. Oprócz niestosowania torfu właściciele zobowiązują się do wykorzystania wyłącznie nawozów organicznych. Ponadto należy stworzyć różnorodne siedliska dla owadów, ptaków i małych zwierząt. 115 ze 122 nagrodzonych ogrodów na działce NW 18 spełnia te wyżyłowane kryteria. W tamtejszych ogrodach można zobaczyć liczne drzewa owocowe, duże grządki warzywne, kamienne i piaszczyste podłoża (dobre dla pszczół samotnic i trzmieli!), budki dla ptaków i byliny miododajne. Wspólnie stworzono ścieżkę edukacyjną ze skrzynką nietoperzy, wieloma budkami lęgowymi dla ptaków i rabatą ziół (gatunki i odmiany ułożone są w spirali).
Źródło: bienennachrichten.de