Węgry cofnęły zakaz importu ukraińskiego miodu
Ilustracja: Martyna Walerowicz
We wrześniu 2023 r. rząd Węgier wprowadził zakaz importu 24 produktów rolnych, w tym miodu, pochodzących z Ukrainy. Natomiast 19.02.2024 ów zakaz został cofnięty. Minister rolnictwa István Nagy poinformował, że zakaz nie miał dobrego wpływu na rynek lokalny – nie doprowadził do oczekiwanego przez pszczelarzy wzrostu cen hurtowych miodu w skupach. Zakaz zaszkodził tylko firmom eksportującym miód do innych krajów UE.
Według słów ministra ukraiński miód jest potrzebny węgierskim eksporterom dla wypełnienia kontraktów, ponieważ wykorzystywany jest do przygotowania mieszanek z lokalnym akacjowym miodem.
Na pytanie, czy rząd w przyszłości rozpatrzy możliwość ponownego wprowadzenia zakazu, minister odpowiedział: „Nie. Nie ma w tym żadnego sensu”.
Decyzja rządu Węgier o odnowieniu importu ukraińskiego miodu wywołała protesty węgierskich pszczelarzy, którzy uważają, że ten kierunek niszczy podstawy pszczelarstwa Węgier. Media donoszą, że Związek Pszczelarzy Węgierskich (OMME) – główne stowarzyszenie pszczelarzy w kraju – przygotowuje petycję.
Czytaj także: Greccy pszczelarze żądają zwiększenia wsparcia od państwa
W 2021 roku Ukraina została głównym dostawcą miodu do Węgier (1,7 tys. ton o wartości 10,8 mln dolarów). W 2022 roku Węgry zakupiły 1,8 tys. ton ukraińskiego miodu o wartości 4,7 mln dolarów, co wyniosło 70% ogólnej wielkości i wartości miodu importowanego ogółem. Dane dotyczące 2023 r. nie są jeszcze znane. Na Węgrzech żyje 22 tys. pszczelarzy. Dotacje na rozwój węgierskiego pszczelarstwa w 2024 roku wyniosą 2,5 mln euro.
Według doniesień węgierskich mediów, minister rolnictwa István Nagy w pierwszych latach dwutysięcznych pracował w największej węgierskiej rozlewni miodu Aranynektár Ltd. i do dzisiaj utrzymuje bliskie relacje z jej kierownictwem.