Chroniony szerszeń zagraża pasiekom
Zdjęcie: Wikipedia
Wzrost populacji szerszenia wschodniego (Vespa orientalis), w którego jadłospis wchodzą pszczoły miodne, zaczyna zagrażać pszczelarstwu w krajach śródziemnomorskich. Gatunek ten wywołał szczególnie duże straty na Malcie.
Szerszeń wschodni jest rdzennym gatunkiem archipelagu maltańskiego. Ten 3,5-centymetrowy owad pod koniec lat 80. zeszłego wieku przetrwał jedynie w trudno dostępnych rejonach wyspy Gozo i został wymieniony w Czerwonej Księdze archipelagu maltańskiego jako gatunek zagrożony wyginięciem. Jednakże wkrótce jego populacja zaczęła rosnąć na wszystkich wyspach. Według ekspertów sprzyjają temu głównie zmiany klimatu i dostępność pokarmu białkowego w wyniku marnowania żywności w miastach.
W 2020 roku na Malcie odkryto 3766 gniazd szerszenia, rozmieszczonych głównie w okolicach pasiek. Pszczelarze podnieśli alarm, podkreślając, że napady szerszeni na pszczoły prowadzą do osłabienia i śmierci rodzin pszczelich, przez co z Malty w najbliższym czasie może zniknąć 70% pogłowia pszczół.
Organizacja społeczna „Koalicja na rzecz ochrony pszczół maltańskich” skierowała do Ministerstwa Środowiska petycję, w której domaga się podjęcia pilnych działań w walce z szerszeniem. Władze przyznały rację postulantom, podkreślając przy tym, że wszelkie akcje powinny bazować na rezultatach badań naukowych, ponieważ szerszeń jest częścią lokalnego ekosystemu.
Odpowiadając na wniosek parlamentarny, minister Anton Rafalo ogłosił w październiku 2022 roku, że Ministerstwo Rolnictwa bierze pod uwagę możliwe negatywne skutki ekspansji szerszenia wschodniego w pasiekach i uprawach. Przeprowadził konsultacje zarówno z maltańskimi, jak i zagranicznymi specjalistami, „ponieważ alarmujący wzrost populacji tych owadów obserwuje się w całym basenie Morza Śródziemnego, od Grecji po Maroko”. Minister obiecał, że konkretne kroki w sprawie kontroli szerszenia wschodniego zostaną podjęte w nadchodzących miesiącach.
Czytaj także: Błędne informacje w sieci o szerszeniu azjatyckim
Na Malcie jest 265 pszczelarzy, którzy łącznie mają 5,6 tys. rodzin pszczelich. Średnia roczna produkcja miodu wynosi 60 ton. Import miodu w 2021 roku wyniósł 196 ton.
Szerszeń wschodni jest spotykany nie tylko na Malcie, ale i w innych krajach południowej Europy, Północnej Afryki oraz Azji. Występuje również w Armenii, Gruzji, Kazachstanie, a ostatnio dotarł, jako gatunek inwazyjny, nawet do Meksyku i Chile.
Główne źródła: lovinmalta.com, timesofmalta.com, International Trade Centre