Wespół w zespół - czyli o współpracy trzmieli
Zdjęcie: Freepik
Z przyrody znamy wiele przykładów współpracy owadów, w końcu sami na co dzień opiekujemy się owadami społecznymi, ale wciąż pozostaje zagadką, na ile jest ona świadoma. Czy owady potrafią sobie wyobrazić korzyści ze współpracy, czy to jedynie instynkt? Czy obecność współpracownika wpływa na ich działania? Na te pytania postanowił odpowiedzieć doktor Olli Loukola z Uniwersytetu w Oulu.
Zrozumienie roli partnera we współpracy to zadanie trudne, które zazwyczaj udaje się ssakom o dużych mózgach, takim jak szympansy czy ludzie. Jednak badania Loukolego dowodzą, że również owady potrafią się uczyć i adaptować do zadań wymagających współpracy. Owady wykazują zdolność do kooperacji, by osiągnąć wspólny cel. Jak tego dowiedziono?
Zespół Loukoli nauczył pary trzmieli wykonywania dwóch zadań: przepychania klocka lego na środek wyznaczonego obszaru oraz wspólnego otwierania drzwi na końcu tuneliku. Po opanowaniu tych zadań przez owady, naukowcy wypuszczali je w różnych odstępach czasu. Okazało się, że trzmiel, który wcześniej miał dostęp do klocka czy drzwi, zaczynał działać dopiero, gdy drugi osobnik do niego dołączył. W grupie kontrolnej, gdzie trzmiele wykonywały zadania samodzielnie, owady od razu przystępowały do działania. Dodatkowo trzmiel, który pierwszy dotarł do drzwiczek w tuneliku, często odwracał się i upewniał, że partner wkrótce do niego dołączy. Czekał z pracą, dopóki drugi trzmiel nie znalazł się przy nim.
Niesamowita zdolność trzmieli
To pierwsze badania, które pokazują, że trzmiele mogą uczyć się poza gniazdem (w którym i tak działają razem) nowych zadań wymagających współpracy. Najbardziej ekscytującym faktem tego odkrycia jest to, że współpraca zależy od okoliczności społecznych, a nie tylko indywidualnego wysiłku. Olli Loukola podchodzi jednak ostrożnie do uzyskanych wyników, dodając, że potrzeba więcej badań.
Źródło: kopalniawiedzy.pl