Kartel cukrowy w Niemczech
Ilustr. Martyna Walerowicz, Midjourney
Jeśli myślicie, że tylko u nas są problemy z cenami cukru, to się mylicie. W czerwcu 2023 r. sąd okręgowy w Mannheim zadecydował, że Suedzucker z Mannheim, Nordzucker z Brunszwiku oraz Pfeifer & Langen (Diamant-Zucker) z siedzibą w Kolonii zapłacą odszkodowanie dla Nestle Deutschland AG i Molkerei Alois Müeller GmbH & Co, za zawyżanie cen cukru na niemieckim rynku. Teraz sprawa się rozwinęła.
Odszkodowanie dla Nestle miało wynieść ok 8,4 mln euro, a dla Molkerei ok. 6,3 mln euro plus odsetki w podobnej wysokości. Wszystko z powodu zmowy cenowej nieuczciwych producentów cukru. Niemiecki sąd orzekł, że ceny przetworzonego cukru zostały zawyżone o ok. 2% i trwało to latami od 1997 r. do września 2009 r. Działania takie oczywiście naruszają wolność konkurencji. Suedzucker, Nordzucker i Diamant-Zucker zaprzeczali, że naruszyli dobro konsumentów i naruszyli ich na straty. Prasa niemiecka nazwała te przedsiębiorstwa kartelem cukrowym. Już w 2014 r. niemiecki Urząd Antymonopolowy ukarał wymienionych producentów cukru grzywną w wysokości 280 mln euro.
W latach 2022 i 2023 cukier w Niemczach zdrożał aż o 70%, automatycznie ciągnąc w górę ceny innych produktów, do których wytworzenia wymagany jest dodatek sacharozy. Media alarmowały, że inflacja spadała, a ceny artykułów spożywczych rosły i to średnio o ponad 20%. Na tle innych towarów wyróżniały się zwłaszcza ceny jaj (+34,6%) i warzyw (+27,3%), natomiast cukier pobił wspomniany rekord 70%. Jak można się domyślić niemieccy pszczelarze też ponieśli straty.
Co sprawiło, że niemiecki cukier zdrożał? Przyczyn jest kilka – np. ceny buraków cukrowych wzrosły, by zrekompensować podniesienie cen paliwa, nawozów i usług. Ponadto w 2017 r. zniesiono unijne kwoty cukrowe. Przez prawie 50 lat, reżim rynku cukru gwarantował kwoty produkcyjne i ceny minimalne na buraki cukrowe, ale obecnie europejscy producenci tego warzywa muszą konkurować z resztą świata, m.in. bardzo tanią brazylijską trzciną. A co z kartelem cukrowym? Złożyli apelację od czerwcowego wyroku!
Nie tylko Nestle i Molkerei zarzuciły kartelowi zmowę cukrową. Obecnie w sądzie okręgowym Mannheim toczy się 40 postępowań antymonopolowych.
Źródło: money.pl