Zerwij chodnik, posadź kwiat
Źródło: YouTube.
Inwestycja w zieleń, to inwestycja w przyszłość. Oszczędność wody, cień, estetyka, przyjemne zapachy – to wszystko bezpłatnie oferują nam rośliny. Dlatego władze gminy Rotterdam zachęcają mieszkańców do… zrywania chodników.
Rozglądając się po polskich miastach można dojść do wniosku, że Polacy boją się przyrody. Twierdzą, że niekoszone trawniki są złe, bo „brzydkie, kleszcze i alergia”. Tymczasem kleszczy w wyższych trawach jest mniej, bo w takich miejscach żyje też więcej drapieżników polujących na nie. Jest to mechanizm samoregulujący. A jeśli chodzi o alergię, to przecież im rzadziej kosisz trawę, tym pyłku jest mniej! Niekoszona trawa zawiązuje nasiona. Jeśli ją wtedy przytniemy, znowu będzie starała się rozmnożyć i… wytworzy pyłek. Słowem – im rzadziej, tym lepiej. Zwłaszcza że nieczęste koszenie oszczędza wodę, która staje się coraz cenniejszym zasobem. Już teraz (18.06.2021.) 25 gmin ogłosiło apel o oszczędzanie wody ze względu na suszę. Ludzi denerwują też drzewa, bo jesienią spadają z nich liście, a bywa, że spływa z nich spadź. W dodatku siadają na nich ptaki, a jak wiadomo – ptaki często się wypróżniają. Jednocześnie ci sami ludzie narzekają, że place zabaw i rynki zmieniają się w patelnie, jak na przykład mieszkańcy Chrzanowa. Kiedy to się zmieni?
Czytaj także: Dobry chwast. Nie ścinaj nam głów
Podczas gdy my nie przepuszczamy zieleni, w Rotterdamie władze zachęcają do zrywania chodników i sadzenia przy roślin przy murach. Podobną akcję rok temu chcieli zapoczątkować poznaniacy. Na stronie gminy można znaleźć informacje, jak tworzyć ogrody fasadowe przy kamienicach. By założyć kwietny pasek, nie trzeba prosić urzędów o zgodę. Warunek? Po modyfikacji szerokość chodnika powinna wynosić 180 cm, tak by ludzie nadal mogli swobodnie się przemieszczać. Nie wolno też usuwać więcej niż 1,5 płytki chodnikowej od ściany. Miasto zaproponowało także rośliny, które rozsądnie jest sadzić (odradza się krzewy i drzewa, co oczywiste), a na YouTube zamieścili poradnik, jak krok po kroku stworzyć rabatkę.
Źródło: Przełom, Poznań, noizz,
Kleszcze: Bouchard C, Beauchamp G, PA, Lindsay R, Bélanger D, Ogden NH (2013) Does high biodiversity reduce the risk of Lyme disease invasion? Parasites & Vectors 6. https://doi.org/10.1186/1756-3305-6-195