Wpływ mieszanki chromu z pestycydami na pszczoły
Wpływ mieszanki pestycydów i metali ciężkich na pszczoły miodne badany jest rzadko, chociaż na działanie takiego „koktajlu” owady narażone są zarówno na wsiach, jak i w mieście. Zazwyczaj w eksperymentach dotyczących wpływu czynnika zagrażającego zdrowiu pszczół, nie bierze się pod uwagę innych związków, które mogą działać synergistycznie (czyli poprzez wzajemne reakcje wzmacniające działanie). Opisane niżej badania opublikowano w 2017 r. w Chemosphere.
W badaniach przeprowadzonych przez zespół naukowców z Włoch sprawdzano wpływ chromu na przeżywalność pszczół miodnych, a także śmiertelność pszczół po przyjęciu mieszanki chromu z klotianidyną (neonikotynoid) oraz fungicydem propikonazolem (jak podaje portal Farmer.pl jest to substancja, której dopuszczenia do użytku nie przedłużono w tym roku na terenie Unii Europejskiej).
Do ilościowej oceny i porównania toksycznego działania badanego związku chemicznego, wykorzystuje się parametr dawki śmiertelnej LD (ang. Lethal dose). Podczas badań najczęściej stosuje się wartości LD50. Jest to dawka ksenobiotyku, po której podaniu połowa populacji zwierząt doświadczalnych umiera.
Ustalono LD50 Chromu i jego związku (Cr(NO3)3) poprzez podawanie tych substancji pszczołom w pokarmie. Dawka Letalna 50 wyniosła 20.5 μg na jedną pszczołę, co klasyfikuje ją jako lekko toksyczną, według klasyfikacji pestycydów przez WSDA (Waszyngtoński Departament Rolnictwa).
Poza tym chrom w organizmach owadów nie był gromadzony w takim stopniu jak w przypadku metali ciężkich, które do tej pory przebadano pod tym kątem. Co ciekawe kombinacja chromu z klotianidyną i propikonazolem nie zwiększyła umieralności pszczół. Wręcz przeciwnie – chrom w mieszance z propikonazolem wykazywał lekki efekt antagonistyczny do tej substancji, czyli hamował jej działanie, poprzez neutralizowanie związku.
Źródło:
Sgolastra, F., Blasioli, S., Renzi, T., Tosi, S., Medrzycki, P., Molowny-Horas,R., Porrini, C., Braschi, I., Lethal effects of Cr(III) alone and in combination with propiconazole and clothianidin in honey bees, Chemosphere (2017), doi: 10.1016/j.chemosphere.2017.10.068.
Propikonazol: farmer.pl