Nowa metoda analizy miodu
Dzięki nowej metodzie testowania miodu odkryto, że połowa patoki sprzedawanej w Australii (która jest jednym z największych eksporterów miodu) jest fałszowana za pomocą syropów ryżowego, pszennego i z buraka cukrowego. Testy, na zlecenie Australijczyków, były przeprowadzone w Niemczech.
Wszystkie testowane w Niemczech marki miodów pozytywnie przeszły analizy jakości przeprowadzone przez odpowiednie australijskie służby. Jest to spowodowane tym, że coraz więcej firm produkujących miód, specjalizuje się w jego fałszowaniu. Oficjalne, akceptowane międzynarodowo testy, są w stanie wykryć tylko cukier trzcinowy i kukurydziany. Gdy firmy to odkryły, zaczęły dodawać inne rodzaje syropów do patoki.
Jednak dzięki spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego wykrycie nawet takich zafałszowań jest możliwe. Niemieckie międzynarodowe laboratorium sprawdzające jakość produktów przeprowadziło standardowe, stare testy i nowe z wykorzystaniem rezonansu.
Wszystko zależy od tego jakiego typu jest roślina, z której pozyskuje się cukier – C3 czy C4. Tanie syropy do fałszowania (z trzciny cukrowej, kukurydzy) pochodzą z roślin przeprowadzających fotosyntezę typu C4. Natomiast rośliny takie jak ryż, pszenica i burak cukrowy, są typu C3, których fotosynteza przebiega inaczej. Dzięki spektroskopii jądrowej można wykryć różnicę między dwoma typami.
Badania przeprowadzone w 2018, sprawdzające jakiej jakości jest australijski miód, wykazały, że aż 27% zawiera dodatki syropów z trzciny i buraka. Jednak anomalie wykrywano za pomocą klasycznych metod ujawniających cukier z roślin C4. Dodatkowe analizy z wykorzystaniem spektroskopii wykazały, że niemal w 50% miodów występuje też syrop z roślin C3. Podrabiane patoki zazwyczaj należały do marek, które dodawały do nich miodu chińskiego… i to on był fałszowany pierwotnie.
Co ciekawe w 2011 roku amerykańscy fałszerze posuwali się do tego, że… filtrowali pyłek z miodu, by nie można było rozpoznać czy dodano patoki z Chin.
Źródło:
https://returntonow.net/2019/04/21/fake-honey-up-to-half-of-honey-is-not-honey-new-testing-technology-reveals/?fbclid=IwAR0zPrJoOvAdtDc4OmEBnc44vGufk4CPvBUOrzW-APk-DLrhhM0guCUMBRs