W Patagonii odkryto najstarszy dowód na istnienie pszczół
W argentyńskiej Patagonii znaleziono najstarsze dowody na istnienie pszczół miodnych. Szacuje się, że odkryte gniazda pszczół liczą 100-105 milionów lat. Wyglądem przypominają winogrono — komórki lęgowe są zebrane w grona, umieszczone na końcu korytarzy bocznych. Jedyną grupą owadów, które gniazdują w ten sposób, są te należące do rodziny Halictidae (Smuklikowate).
Zdjęcia odkrytych skmieniałości można zobaczyć w artykle źródłowym tutaj.
Współczesne pszczoły z rodziny Halictidae budują podziemne gniazda (rzadziej w martwym drewnie — przyp. red.), które wyglądają prawie tak samo jak te odkryte w Patagonii.
Warunki, w jakich pracowali paleontolodzy, były bardzo trudne: w dzień doskwierał upał i wiatr, a nocą temperatura drastycznie spadała. — Biorąc to pod uwagę, praca jest bardzo ciężka, ale jednocześnie bardzo przyjemna, szczególnie gdy znajdziesz taki skarb ukryty w skałach i udostępnisz go nauce — powiedział Jorge Fernando Genise, paleontolog z Muzeum Przyrodniczego Bernardino Rivadavia w Buenos Aires, główny autor badań.
Gdy zespół szedł wzdłuż klifu, członek zespołu J. Marcelo Krause, paleontolog z argentyńskiego Muzeum Paleontologii Egidio Feruglio, zauważył wystającą ze skał strukturę, która okazała się skamieniałym gniazdem pszczół. Na jego cześć nazwano je Cellicalichnuskrausei.
Zespół Genise opracował również nowy model drzewa genealogicznego pszczół, łącząc DNA 64 żywych gatunków pszczół z nowo odkrytymi gniazdami kopalnymi i poprzednimi znaleziskami kopalnymi.
Źródło: www.nationalgeographic.com