Pszczoły rozróżniają pozytywne i negatywne chwile
Ścieżka ewolucyjna kręgowców i bezkręgowców rozdzieliła się ok. 600 milionów lat temu. Z tego powodu neuroanatomie obu podtypów różnią się od siebie znacząco. Jednak wartościowanie doświadczeń to ważne zachowanie, które jest wspierane ewolucyjnie u kręgowców i bezkręgowców. Pomaga ono w rozróżnianiu pozytywnych (czyli potencjalnie korzystnych) i negatywnych (potencjalnie szkodliwych) sytuacji. Prawidłowa klasyfikacja wspomnień wspiera przetrwanie zwierzęcia i dalsze przekazywanie genów.
Badania przeprowadzone przez zespół Gene Robinosn opublikowane w The Royal Society Publishing jedenastego września 2019 r. dotyczyły pozytywnego i negatywnego wartościowania bodźców socjalnych w pszczelim mózgu i kręgowców. Naukowcy odkryli, że pszczoły miodne mogą pamiętać pozytywne i negatywne doświadczenia, takie jak opieka nad młodymi lub walka z wrogiem. Te wspomnienia są przechowywane w specyficznych regionach mózgu pszczoły, w zależności czy były pozytywne czy negatywne.
– Chcieliśmy wiedzieć, które rejony maleńkiego mózgu pszczół są przeznaczone, by przetwarzać negatywne lub pozytywne informacje społeczne – mówiła dla Newsweeka Gene Robinson, główna autorka badań z Instytutu Biologii Genomicznej. – I rzeczywiście odkryliśmy, że części mózgu pszczół są przeznaczone do przetwarzania informacji społecznych. To odkrycie jest uderzające, zważywszy jak małe są ich mózgi. Nie spodziewaliśmy się segregacji wspomnień podczas przetwarzania informacji o różnej wartości.
W badaniu naukowcy obserwowali regiony mózgu pszczół zwane ciałkiem grzybkowatym, które są związane z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, uczenia się i zapamiętywania. Porównywali ekspresję genów, które uaktywniają się w sytuacjach stresowych lub wspólnych zachowań socjalnych, z aktywacją różnych rejonów ciała grzybkowego w zależności od wartości socjalnej informacji.
Badania nad tym zagadnieniem pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm zapamiętywania u ludzi.
Źródło:
Newsweek, The Royal Society Publishing