Baszkirski miód
Zdjęcie: freepik.
Miód Baszkirów jest jednym z najdroższych na świecie. Jak plasuje się jego produkcja na światowym rynku?
Jak pisze Martyna Walerowicz w książce „365 faktów o pszczołach”: „najdroższym miodem (…) jest rosyjski produkt pozyskiwany w rejonie Burzańskim, gdzie żyje burzańska rasa pszczół środkowoeuropejskich. To wielokwiat z przewagą lipy, o bogatym smaku, pozostawiającym na języku przyjemny posmaczek. Ten konkretny miód nie jest powszechnie dostępny, chociaż region produkuje sporo miodów odmianowych, które można znaleźć w internecie. Natomiast omawianą, unikatową patokę można kupić np. w Moskwie, za kwoty od 50 do 200 euro za kilogram. Baszkirzy są bartnikami i to również ma wpływ na wysoką cenę produktu pszczelego, bo z każdej barci mogą pozyskać jedynie 5 kg płynnego złota.”
Baszkirski miód był wielokrotnie nagradzany m.in. podczas międzynarodowego spotkania pszczelarzy Apimondia.
Według danych baszkirskiego oddziału Cantrum Agroanalityki FGBU w 2020 r. Baszkiria eksportowała 47,5 t miodu o wartości 195 tys. dolarów – jak widzimy więc, jest to kwota mniejsza, niż podana w przytoczonej książce. Należy jednak pamiętać, że ekskluzywny, straszliwie drogi miód, nie jest produkowany przez wszystkich baszkirskich pszczelarzy. Większość postawiła na tradycyjną produkcję, by sprostać zapotrzebowaniom „przeciętnego” rynku. W 2019 r. w regionie wyprodukowano 17,6 t miodu za 87,5 tys. dolarów. Produkcja z 2020 r. stanowiła 1,6% objętości i 3,7% wartości ogólnego eksportu rosyjskiego miodu.
Czytaj także: Pszczelarstwo Malty
Miód baszkirski był eksportowany do Kanady, Korei Południowej, Chin, USA, Kazachstanu i Niderlandów. Ponadto próbna partia produktów pszczelich: 0,4 t miodu pozyskanego z barci, 100 kg miodu lipowego i 4 kg adsorbowanego, suchego mleczka pszczelego została wysłana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Źródło: Apiwodr.ru