Dziecko połknęło baterię? Podaj miód!
W czerwcu 2018 roku w czasopiśmie naukowym „The Laryngoscope” ukazał się artykuł o wpływie różnych płynów na zredukowanie uszkodzeń wywołanych w wyniku połknięcia baterii. Badanie wykazało, że w przypadku takiego zdarzenia warto podawać dziecku miód, sukralfat lub sok z cytryny w 10-minutowych odstępach.
Ze względu na to, że baterie guzikowe kształtem przypominają cukierki, małe dzieci często je połykają – w Stanach Zjednoczonych notuje się rocznie 2500 takich przypadków. Bateria reaguje z tkanką i śliną przełyku. Wytwarza się wtedy silnie zasadowa, nasycona wodorotlenkiem mieszanina, która rozpuszcza tkanki.
Dzieci, które połknęły baterię, często mają obolałe gardło, pojawia się u nich kaszel, głośny oddech, gorączka, problemy z przełykaniem i niechęć do spożywania. Ostatecznie może dojść do perforacji tkanki, paraliżu strun głosowych i nadżerki dróg oddechowych lub głównych naczyń krwionośnych. Im dłużej bateria nie zostaje usunięta, tym ryzyko wystąpienia komplikacji jest większe.
Naukowcy chcieli sprawdzić, jakie substancje są w stanie załagodzić obrażenia, by móc je później wykorzystać zarówno w warunkach domowych, jak i w czasie hospitalizacji. Testy przeprowadzono na świniach laboratoryjnych. Badacze szukali przyjemnych w przyjmowaniu lepkich substancji, które wytworzą naturalną barierę między tkankami a baterią oraz zneutralizują mocno zasadowe pH.
W warunkach laboratoryjnych testowano wiele napojów i substancji, które można znaleźć w każdym domu, takich jak soki, napoje słodkie i izotoniczne. Najlepiej wypadł miód i sukralfat, sprawiając, że uszkodzenia spowodowane baterią guzikową zajmowały mniejszy obszar i były płytsze.
Miód powinno się podawać dziecku w interwałach 10-minutowych, zanim poszkodowany dotrze do szpitala. Jedynymi przeciwwskazaniami do użycia miodu jest podejrzenie sepsy, przedziurawienia przełyku lub alergia na miód lub sukralfat (lek na wrzody). Patoki i krupca nie podaje się również niemowlętom, ponieważ po spożyciu miodu może wystąpić botulizm. Ten schemat postępowania został od razu wdrożony w praktykę kliniczną.
Niezłe wyniki przyniosło też podawanie świniom soku z cytryny. Jednak wiele dzieci nie chce pić kwaśnych soków, natomiast nie mają obiekcji przed zajadaniem słodkiego miodu.
Anfang R.R., Jatana K.R., Linn R.L., Rhoades K., Fry J., Jacobs I.N. 2018. pH-neutralizing esophageal irrigations as a novel mitigation strategy for button battery injury, The Laryngoscope