Osmia avosetta – pszczoła artystka
Zdjęcie: Livescience.com
Osmia avosetta należy do pszczół z rodzaju Osmia, z rodziny miesierkowatych (Megachillidae). Ostatnio o tym gatunku zrobiło się głośno w Internecie za sprawą zdjęć kwietnych tutek budowanych przez nie do ochrony rozwijających się larw. Rzeczywiście struktury budowane przez ten gatunek pszczół samotnic wyglądają niesamowicie.
Osmia avosetta występuje w południowozachodniej części Azji. Buduje płytkie tunele, na końcu których znajdują się jedna lub dwie komory lęgowe o długości od 1 do 1,5 cm. Pokrywa je w całości kolorowymi płatkami kwiatów, które skleja warstwą błota o grubości pół milimetra. Po złożeniu w komorze pożywienia i jednego jajeczka samica łączy końcówki płatków, by zamknęły „kokon” i ziemią pieczętuje wejście do komory. Płatki twardnieją, chroniąc rozwijającą się larwę przed pasożytami i wodą.
Co ciekawe na większości zagranicznych portali możemy przeczytać wypowiedzi, że wykorzystywanie części roślin przez pszczoły do budowy gniazd to niespotykane zjawisko, podczas gdy tak naprawdę to zachowanie powszechne u przedstawicielek rodzaju miesierka (Megachile) występujących m.in. w Polsce. Miesierki do budowy komór lęgowych wykorzystują fragmenty miękkich liści brzóz czy róży, budując tutki. Owady odcinają je same za pomocą żuwaczek, zostawiając wycięte jajowate półkola.
Zdjęcie: Livescience.com
Zdjęcie: Miesierka lucernówka. Źródło: Wikipedia na licencji CC. Autor: Jodelet / Lépinay.
Źródło: Livescience.com