Piekło w raju, czyli pszczoły znikają z Hawajów
Zdjęcie: Lukas Large, Flickr. Licencja CC BY-SA 2.0
Endemiczny gatunek pszczoły Hylaeus anthracinus, zamieszkujący Hawaje, jest zagrożony wyginięciem. Okazało się, że przez mrówki inwazyjnego gatunku obcego, które wcześniej nie żyły na wyspie.
Większość populacji 63 endemicznych gatunków pszczół z rodziny Hylaeus (charakteryzują się białymi „maskami”) istotnie się skurczyło, a kilku nie widziano od lat. W 2016 r. siedem gatunków zostało objętych ochroną ścisłą zgodnie z Prawem Federalnym.
Hylaeus anthracinus to jeden z niewielu gatunków owadów, które przetrwały na nisko położonych obszarach największych wysp archipelagu. Kiedyś H. anthracinus często żyły na obszarach przybrzeżnych. Obecnie niewiele jest populacji tego gatunku na wymienionym obszarze, a zdrowych i silnych populacji na wyspie jest jeszcze mniej.
Czytaj także: Odkryto nowy gatunek pszczoły
Szukając przyczyn zmniejszenia się populacji owadów, wpadnięto na trop inwazyjnych mrówek (introdukowanego gatunku obcego), które zajmowały gniazda pszczół.
– Oprócz utraty pszczelich siedlisk, inwazyjne mrówki są odpowiedzialne za zmniejszenie liczby i zasięgu populacji pszczół, szczególnie na obszarach przybrzeżnych, gdzie mrówki są bardziej powszechne. Negatywne skutki panoszenia się inwazyjnych mrówek nasilają się w lokalnych ekosystemach, a utrata endemicznych zapylaczy może również prowadzić do utraty unikalnych rodzimych gatunków roślin – mówi Cynthia King z Departamentu Leśnictwa i Dzikiej Przyrody.
Źródło: bienennachrichten.de