Pszczoły miodem dla duszy
Zdjęcie: Freepik
Na jednej z greckich wysp pszczelarstwo wykorzystywane jest w terapii osób leczących się psychiatrycznie.
Na zboczu wzgórza skłaniającemu się ku krystalicznie niebieskim wodom greckiej wyspy Leros, mała grupa ludzi w kombinezonach pszczelarskich odymia ule. Nie są to jednak zwykli pszczelarze, lecz pacjenci pobliskiego szpitala psychiatrycznego, biorący udział w dwudziestoletnim projekcie łączącym terapię z profesjonalnym zajęciem.
To pierwsza taka inicjatywa w Grecji. Ośrodek społecznej kooperatywy znajduje się w starych barakach zwanych Casamera na wyspie Leros.
Kooperatywa “stara się integrować społecznie i profesjonalnie osoby z problemami psychicznymi” mówił Andreas Georgiou „w czasie programu (…) nabywają szacunku do siebie i zwiększają poczucie własnej wartości”.
Na polach ośrodka pacjenci opiekują się pszczołami, a także uprawiają potrzebne owadom rośliny – lawendę, oregano i inne aromatyczne zioła.
– To pszczeli raj – mówi Georgiou.
Czytaj także: Ból pszczoły
Pracownicy pakują i etykietują miód, a także suszą zioła w przeznaczonych do tego pomieszczeniach znajdujących się w szpitalu psychiatrycznym. Wszystkie produkty są później sprzedawane w różnych częściach wyspy.
– Kocham to co robię, to naprawdę ulga dla duszy – mówi Artemis, 60letni pacjent, podczas zakręcania słoików z miodem. – Staramy się działać w jak najbardziej tradycyjny sposób i produkować jak najczystszy miód.
W terapii uczestniczy 13 pacjentów, którzy dostają wynagrodzenie. Ich działania nadzoruje profesjonalny pszczelarz, a także pielęgniarki i pielęgniarze, oraz terapeuta ze szpitala psychiatrycznego.
Podczas gdy część pacjentów mieszka w Casamerze, wielu z nich żyje w mieszkaniach znajdujących się na wyspie, by lepiej integrować się ze społeczeństwem.
Georgiou podaje, że kilka osób przeszło dzięki kooperatywie pełną rehabilitację.
Źródło: euronews.com