Kolejny krok przeciw nosemozie
Zdjęcie: Pixabay.
Entomolodzy z Agricular Research Service odkryli, że jednym z mechanizmów Nosema ceranae osłabiających ciała pszczoły miodnej (które ostatecznie mogą prowadzić do śmierci) jest odbieranie robotnicom żelaza.
Żelazo w diecie pszczół jest tak ważne jak u ludzi. Źródłem tego pierwiastka dla owadów jest pyłek. Potrzebują go dla prawidłowego funkcjonowania systemu odpornościowego, reprodukcji i rozwoju – tak samo jak Nosema ceranae. Walka o zasoby żelaza bardzo często się zdarza w relacjach pasożyt-ssak, ale wcześniej nie przebadano, czy taki sam mechanizm występuje u pszczół miodnych. Odkryła go niedawno entomolog Yan Ping “Judy” Chen.
Pasożyty N. ceranae żyjące w jelitach pszczół pobierają żelazo bezpośrednio z pyłku, zanim zdąży to zrobić owad. Nosema przejmuje transferrynę ciała pszczoły miodnej i wykorzystuje ją dla siebie. Transferyna to białko, które u pszczół (i u ludzi) jest odpowiedzialne za wiązanie i transportowanie żelaza z układu trawiennego do reszty ciała. Oczywiście powoduje to pszczelą „anemię”.
Czytaj także: Lot trzmiela
Ponieważ nie ma efektywnego leku przeciwko N. ceranae, to badania Chen mogą przyczynić się do powstania preparatu, który będzie pomagał w regulacji ilości żelaza w ciele pszczół lub opierał się na syntetycznej transferrynie, umożliwiającej większą podaż tego pierwiastka w ciele pszczoły.
Źródło: Bee Culture Magazine