Program lepszej ochrony pszczół w Austrii
Zdjęcie: Freepik.
Austriacka Rada Ochrony Dzikich Pszczół, Stowarzyszenie Rolników Górskich i Drobnych oraz Organizacja Ochrony Środowiska „Global 2000” przedstawiły wspólnie opracowany pakiet środków przeznaczonych na ochronę i promocję dzikich zapylaczy i pszczół miodnych. Wprowadzenie dobrowolnego, a jednocześnie atrakcyjnego projektu „zarządzanie przyjazne zapylaczom", ma na celu poprawę skutecznej ochrony pszczół dzikich i miodnych, a także motyli i innych owadów w ramach realizacji austriackiej wspólnej polityki rolnej (GAP).
W Austrii żyje około 700 gatunków dzikich pszczół. Jednak, tak jak w reszcie Europy, ich liczba gwałtownie spada. Główną przyczyną jest intensyfikacja rolnictwa, która prowadzi do zniszczenia siedlisk, a więc ograniczenia bazy pokarmowej i miejsca do życia pszczół. Zapylacze są niezbędne do zachowania różnorodności biologicznej i spełniają kluczową funkcję w ekosystemach.
– Jeśli nie uda nam się odwrócić trendu spadku bioróżnorodności, w najbliższych latach coraz więcej gatunków zostanie nieodwracalnie utraconych – mówiła dr Sophie Kraschmer, badaczka dzikich pszczół z Uniwersytetu Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu, oraz jedna z założycielek Austriackiej Rady Dzikich Pszczół, Bienen Nachrichten.
– Polityka rolna to potężna dźwignia w ratowaniu różnorodności biologicznej, zwłaszcza zapylaczy – dodał dr Helmut Burtscher-Schaden, chemik środowiskowy w Global 2000. –Dzięki dotacjom ze Wspólnej Polityki Rolnej* można stworzyć pakiet zachęcający do stosowania metod upraw przyjaznych pszczołom, można nagradzać dobre wyniki rolników i promować dalsze szkolenia.
Opracowany pakiet działań zasadniczo obejmuje trzy obszary:
Czytaj także: Austria - rok 2021 rokiem pszczół samotnic
- Stworzenie wystarczającej i zróżnicowanej bazy pokarmowej i siedlisk dla dzikich zapylaczy i pszczół miodnych, które będą dostarczały nektaru i pyłku przez cały sezon.
- Minimalizowanie szkodliwych skutków utraty siedlisk, poprzez stosowanie przyjaznych zapylaczom metod koszenia i minimalne, prawidłowe stosowanie pestycydów.
- Przekazywanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat pszczół i form zarządzania środowiskiem, poprzez wysokiej jakości programy szkoleniowe.
We wspólnym apelu do minister rolnictwa, Elisabeth Köstinger, eksperci zwracają uwagę, że wdrożenie przedstawionego programu „Zarządzanie przyjazne zapylaczom" może znacznie poprawić ich ochronę w Austrii. Dlatego zalecają włączenie go do austriackiego programu rolnictwa ekologicznego (ÖPUL).
Daniela Kohler, rolnik górski z Vorarlberg i członek zarządu ÖBV powiedział:
– My, rolnicy, doskonale zdajemy sobie sprawę, że plony, które przynosimy do domu każdej jesieni, zawdzięczamy pracy pszczół, trzmieli i motyli. Ale czy nasze dzieci i wnuki nadal będą mogły cieszyć się ich pracą, tak jak my dzisiaj? Aby odpowiedź brzmiała „tak”, musimy coś zrobić. Jednak małe gospodarstwa, które robią szczególnie dużo dla pszczół i zapylaczy, często rezygnują z planowego zarządzania środowiskiem. Prowadzi to do ginięcia owadów. Dlatego w ÖBV wspieramy programy przyjazne zapylaczom.
*Program UE.
Źródło: bienennahrichten.de