Tydzień szerszenia azjatyckiego 2022
Zdjęcie: Freepik
W Wielkiej Brytanii szerszeń azjatycki staje się coraz większym problemem… Brytyjczycy jednak wypracowali ciekawy system monitoringu tego gatunku.
Związek Pszczelarzy Brytyjskich (BBKA) ogłosił tydzień od 5 do 11 września tygodniem szerszenia azjatyckiego i prosi społeczeństwo o ściągnięcie nowej wersji darmowej aplikacji na telefon, pozwalającej na rejestrację nowych przypadków występowania omawianego gatunku (Asian Hornet Watch).
Jesień to miesiąc, w którym spadają liście i gniazda szerszenia azjatyckiego stają się widoczne, więc łatwiej je dostrzegać i monitorować.
Na początku warto przypomnieć, jak wygląda szerszeń azjatycki. O tym, że nie jest klasycznie żółto-czarny pisaliśmy TUTAJ.
Aplikacja została przygotowana przez Centrum Ekologii i Hydrologii. Możemy się z niej dowiedzieć, że gatunek ten często jest mylony z wyglądającymi podobnie owadami. Dlatego przygotowano sporą galerię zdjęć, dzięki której pszczelarz może porównać obraz z tym co obserwuje. Ostatnio dodano do bazy osę średnią i… bąka brązowego. Ponadto uzupełniono ją o fotografie gniazd inwazyjnego gatunku.
Na zdjęciu poniżej uchwycono gniazdo szerszenia azjatyckiego, z owadem siedzącym na wierzchu (zaznaczony strzałką). Widać też odsłonięte wnętrze z larwami. Obserwator doszedł do kolonii śledząc szerszenia, do którego doczepiono tag RFID (do zdalnej identyfikacji radiowej)[1].
Od ostatniego „tygodnia szerszenia” w październiku 2021 w Hampshire i Berkshire znaleziono dwa gniazda inwazyjnego gatunku (które zniszczono), a w kwietniu tego roku złapano pojedynczego osobnika w Felixstowe. Z dużym prawdopodobieństwem (lecz bez pewności) obserwowano jeszcze jednego szerszenia w Chelmsford.
Czytaj także: Pszczelarstwo Wielkiej Brytanii - skromna teraźniejszość i mglista przyszłość
Te dwa gniazda, które znaleziono tak późno w sezonie, ukazują jak trudne jest szukanie inwazyjnych gatunków. Wyszukanie kolonii było niemożliwe bez złapania indywidualnego osobnika i zastosowania odpowiednich technologii. Przyczepieniem tagów i monitoringiem rozprzestrzeniania się szerszenia zajmują się inspektorzy Narodowej Jednostki Pszczelej (National Bee Unit).
Badania genetyczne wykazały, że osobniki z obu gniazd oraz te pojedyncze, pojawiły się na wyspie z Europy. Może wydawać się to oczywiste, skoro pierwsze osobniki szerszenia azjatyckiego wykryto we Francji w 2004 r., jednak trzeba sprawdzać czy przypadkiem nie doszło do przeniesienia kolejnych osobników z Azji.
Warto pamiętać, że oprócz polowania na pszczoły miodne, szerszenie azjatyckie zabijają też owady innych gatunków. Ponadto rodziny pszczele, dręczone przez inwazyjne drapieżniki, przestają gromadzić odpowiednią ilość pożywienia. Dlatego BBKA zachęca do “polowania z aparatem” na wszelkie owady, których Brytyjczycy nie znają i wydają im się podejrzane – oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zdjęcia można też wysyłać na maila, jeśli nie chce się instalować aplikacji.
[1] RFID (Radio Frequency Identification) to technologia, w której informacje przechowywane w chipie taga RFID mogą być odczytywane zdalnie, bez fizycznego kontaktu, z wykorzystaniem energii fali RF emitowanej przez antenę czytnika RFID.
Źródło: bbka.org