Błędne informacje w sieci o szerszeniu azjatyckim
To jest właśnie szerszeń azjatycki, Vespa velutina. Autor: Fablegros, pixabay
W ostatnim tygodniu internet wybuchł doniesieniami o zbliżającym się do nas szerszeniu azjatyckim V. velutina. Dobrze, że media o tym informowały, bo zagrożenie dla pszczół rzeczywiście istnieje. Niedobrze natomiast, że podają nieprawdziwe informacje o tym inwazyjnym gatunku. Prostujemy dwie, bardzo ważne kwestie:
- Czytamy, że szerszeń azjatycki to największy przedstawiciel spośród innych gatunków osowatych i jest o wiele większy od szerszenia europejskiego. Nie jest to prawdą! Szerszeń azjatycki jest odrobinę mniejszy niż nasz rodzimy szerszeń Vespa crabro. Jego wymiary to 19–30 mm. Robotnica szerszenia europejskiego zazwyczaj osiąga 25 mm. Sugerowanie się wielkością podczas jego eliminacji może doprowadzić do wybicia gatunku rodzimego, a nie inwazyjnego, który jest o wiele bardziej niebezpieczny. Ułatwimy mu w taki sposób zasiedlanie naszych ekosystemów, bo nie będzie miał żadnej konkurencji w środowisku! Świetne porównanie gatunków znajdziecie tutaj
- Od użądlenia szerszenia azjatyckiego można umrzeć. Tak jak w przypadku pszczół – życie ludzkie jest zagrożone, wyłącznie jeśli człowiek był uczulony na jad szerszenia. Nie należy wywoływać paniki!
Zazwyczaj te błędne informacje wynikają z pomylenia gatunków szerszeni pochodzących z kontynentu azjatyckiego. W artykułach pojawiają się informacje o V. mandarinia, który rzeczywiście jest największym gatunkiem szerszenia na świecie. Najprawdopodobniej przyczyną pomyłek są różnice w nazewnictwie angielskim i polskim. Po angielsku V. velutina to asian hornet (tłum. szerszeń azjatycki), a V. mandarinia to asian giant hornet (tłum. wielki szerszeń azjatycki). Natomiast w Polsce ten drugi gatunek nazywany jest po prostu szerszeniem azjatyckim. Stąd tylko krok do pomyłki i rozpropagowania mylących informacji.
Prosimy, by zapoznać się z linkiem podanym wyżej i koniecznie udostępniać informacje o zróżnicowanych wyglądach tych gatunków!
Szerszeń europejski (Vespa crabro):
autor: Krzysztof Niewolny, Pixabay
Wielki szerszeń azjatycki(V. mandarinia):
autor: LiCheng Shih, flickr
Ueno T. 2014. Establishment of the Invasive Hornet Vespa velutina (Hymenoptera: Vespidae) in Japan, Transactions on Magnetics International Journal of Chemical, Environmental & Biological Sciences (IJCEBS) tom 2, nr 4
Monceau K., Thiery D., Bonnard O., 2014, Vespa velutina: A new invasive predator of honeybees in Europe, Journal of Pest Science, nr 87(1)