Recenzja książek „Wielka encyklopedia pszczelarstwa” i „Atlas roślin miododajnych”
Zdjęcie: Martyna Walerowicz (autorka wszystkich zdjęć w artykule)
Chociaż te dwie książki od Wydawnictwa Dragon pod względem treści można traktować jak dwie niezależne pozycje, to warto mieć na półce obie, także ze względu na piękne i uzupełniające się okładki.
Obie książki mają ok 370 stron, twardą oprawę i format A4. Ponadto mają spójną i piękną oprawę graficzną pełną dużych, ładnych zdjęć. Dzięki temu dobrze prezentują się na półce i nadają się na prezent. Jednak przeznaczone są raczej dla początkujących pszczelarzy, niż dla zaawansowanych.
Wielka encyklopedia pszczelarstwa. Skarbnica fachowej wiedzy o pszczelarstwie
Autorami opracowania są Mateusz Morawski, Lidia Moroń-Morawska i Marek Pogorzelec. Ma cztery główne działy (Rasy pszczół, biologia rodziny pszczelej, prowadzenie pasieki i produkty pasieczne), w których w sumie jest 90 rozdziałów i podrozdziałów. Książka zawiera podstawowe informacje na temat pszczół miodnych i prowadzenia gospodarki pasiecznej. Nakreśla życie rodziny pszczelej, jej biologię i funkcjonowanie w ciągu roku. Ponadto przekazuje informacje o wyposażeniu pasieki (obrazując mnogość potrzebnego sprzętu i przygotowania) i przeprowadzanych w ciągu roku pracach. Jest też wiedza o produktach pszczelich takich jak miód, wosk, pyłek czy propolis. Nawet kwestie prawne sprzedaży miodu zostały poruszone.
Książka to dobry wstęp do pszczelarstwa i podstawa do poszerzenia wiedzy. W dodatku nadaje się na prezent dla początkujących, bo nie dość, że zawiera podsumowanie informacji o pszczołąch i gospodarce pasiecznej, to jeszcze wypełniona jest pięknymi, dużymi zdjęciami. Książka nie zawiera poważnych błędów merytorycznych, napisana jest zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, chociaż jeszcze przewijają się w niej niektóre niedawno obalone mity.
Zdjęcie: Projekt obu tomów jest utrzymany w jednym stylu
Ten tom zawiera również rozdział o roślinach pożytkowych, więc nie jest konieczne zakupienie tomu drugiego, którym jest…
Atlas roślin miododajnych
Autorem atlasu jest Marek Pogorzelec. Zawiera opisy niemalże 350 gatunków roślin miododajnych. Podobnie jak pierwsza pozycja, książka zawiera piękne zdjęcia (jest ich ponad 600). Bardzo przydatne są infografiki, dzięki którym na pierwszy rzut oka czytelnik wie, jakie są główne cechy danej rośliny, m.in. poziom miododajności i pyłkodajności, jej właściwości lecznicze i przydatność do spożycia, a także wymagania siedliskowe i klimatyczne. Na początku książki znajduje się też obrazkowa legenda tłumacząca opisy pokrojów roślin. Opisy roślin zawierają najważniejsze informacje, a dokładne zdjęcia pomagają w rozpoznawaniu gatunku.
Rośliny przedstawione są w kolejności alfabetycznej według polskich nazw – osobiście preferuję umieszczanie roślin miododajnych w książkach według ich czasu kwitnienia, ponieważ jest to dodatkowa informacja, która pomaga pszczelarzom i pszczelarkom ustalić całosezonową taśmę pożytkową dla pszczół, dzięki czemu owady nie głodują. Poza tym podanie czasu kwitnienia pomaga w ustaleniu gatunku (chociaż w obecnych czasach zmian klimatycznych, jest to rzeczywiście mniej pewny parametr).
Zdjęcie: Książki zawierają dużo informacji i piękne zdjęcia
Książka zawiera podstawowe informacje o danych gatunkach roślinach miododajnych. Będzie to przydatna lektura dla osób chcących ugruntować wiedzę i szukających najważniejszych, skrótowych informacji o pożytkach.
Tom jest tylko o roślinach pożytkowych, dlatego można zakupić go bez zaopatrywania się w tom pierwszy.
Podsumowanie
Książki przydadzą się osobom, które zastanawiają się czy powinny zająć się pszczelarstwem lub hobbystom. Pozycje dobrze obrazują poziom skomplikowania i ilość wiedzy (w dodatku wstępnej!), którą musi przyswoić człowiek zanim weźmie się za pszczelarzenie.