Kłody bartne w Białymstoku
Zdjęcie: drzewo bartne na Słowacji. Zdjęcie: Milan Motyka.
Na początku października trzy kłody bartne stanęły w białostockim Lesie Zwierzynieckim. To pierwszy projekt tego typu, który organizowany jest wyłącznie przez miasto, bez udziału Lasów Państwowych.
Kłody bartne postawiono w Lesie Zwierzynieckim w ramach realizowania programu „Ochrona owadów zapylających na obszarze Białegostoku”. Mikołaj Mak wykonał dziuple w sosnowych kłodach, a także zajmuje się pszczołami, które zamieszkały w kłodzie bartnej przywiązanej do grabu. Ponadto pszczelarz prowadzi miejską pasiekę.
– Miejskie barcie to kolejny pomysł na rzecz ochrony bioróżnorodności i ochrony owadów zapylających. Od wielu lat w Białymstoku prowadzimy różne działania, które mają wspomóc otaczającą nas przyrodę. Utworzenie miejskiej pasieki czy sadu edukacyjnego, zakładanie łąk kwietnych i pól słonecznikowych, rezygnacja z koszenia wybranych zieleńców, stawianie domków dla owadów to tylko niektóre z nich – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski dla Bialystok.pl.
Czytaj także: W Szczecinie stanęła pierwsza miejsa barć
Pnie z owadami znajdują się przy Alei Myrchów. Wkrótce obok nich pojawi się tablica edukacyjna. Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 5 tysięcy złotych.
Źródło: Bialystok.pl