Dofinansowanie do pasów kwietnych
Zdjęcie: Freepik.
Chociaż o dofinansowanie będzie można powalczyć dopiero od 2023 r., już teraz warto wiedzieć, jak powinno wyglądać sianie pasów kwietnych, by je prawidłowo zaplanować.
Z drugiej wersji projektu Stanu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 możemy dowiedzieć się, że od 2023 r. rolnicy będą mogli starać się o pieniądze na zakładanie pasów kwietnych na gruntach ornych. Obecnie opracowywane są wymogi i wytyczne, jednak kwota została ustalona i będzie można pozyskać 4207 zł za hektar corocznie przez 5 lat. Celem „interwencji”, jest zwiększenie bioróżnorodności środowisk wiejskich, która bardzo spadła ze względu na monokultury.
Przez wykonywanie projektu „Wieloletnie pasy kwietne” rozumie się zakładanie i utrzymanie śródpolnych, wieloletnich pasów kwietnych. O dopłaty będą mogli się starać właściciele gospodarstw rolnych, którzy posiadają łącznie ponad 1 ha gruntów rolnych. Do płatności kwalifikowane będą działki nie mniejsze niż 0,1 ha. Ponadto pas kwietny musi być utrzymywany przez 5 lat.
Wymogi:
– minimalne rozmiary: długość 35 metrów, szerokość od 3 do 9 metrów; min. odległość pomiędzy pasami kwietnymi to 50 metrów,
– termin wysiewu mieszanki nasion: jesień poprzedzająca rok rozpoczęcia realizacji zobowiązania lub wiosna w pierwszym roku realizacji zobowiązania,
– koszenie roślinności pasów kwietnych: 50% powierzchni pasa raz w roku,
– w skład pasu kwietnego powinien zawierać co najmniej 10 gatunków roślin*
Rolnik, który deklarujący założenie pasa kwietnego musi mieć plan działalności rolno-środowiskowej. Poza tym ma obowiązek zachowania w gospodarstwie elementów krajobrazu nieużytkowanego rolniczo, stanowiącego ostoję przyrody i zachować rosnące w pasie drzewa i krzewy.
Czytaj także: Ubogo, tłusto, mącznie, czyli dieta po stracie pszczół
Ograniczenia:
– nie będzie można przekształcać istniejących trwałych użytków zielonych na pasy kwietne,
– w obrębie pasa nie będzie można przeorywać, wypasać, stosować nawozów mineralnych i naturalnych, osadów ściekowych oraz środków ochrony roślin,
– pasy kwietne nie będą mogły stanowić miejsca składowania siana, słomy i odpadów, obornika, służyć jako drogi dojazdowe ani miejsca do parkowania maszyn oraz urządzeń rolniczych.
Pełna treść projektu jest tutaj.
Obecnie procedowane projekty przepisów UE obligują kraje członkowskie do przekazania krajowych planów strategicznych do Komisji Europejskiej najpóźniej 1 stycznia 2022 roku.
*Wykaz odpowiednich gatunków jest dopiero ustalany.