Nie myl mniszka z mleczem!
Zdjęcie: Pszczoły i mniszek. Autor: Adina Voicu
Sezon na kwitnienie mniszka lekarskiego został oficjalnie otwarty! Tymczasem ten prozdrowotny gatunek rośliny jest mylony z trującym mleczem polnym. Obie rośliny wytwarzają sok mleczny i żółte kwiatostany. Tymczasem młode listki mniszka warto dodać do sałatki, a syrop z kwiatów działa leczniczo. Jak je rozróżnić?
Najłatwiej rozróżnić gatunki po pokroju całej rośliny, a nie po kwiatach, które są do siebie bardzo podobne.
Mlecz polny (Sonchus arvensis) wytwarza pojedynczą, długą łodygę, dorastającą do 1,5 m. Na końcu rozwidla się i kończy żółtym kwiatostanem (koszyczkiem).
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) osiąga maksymalnie 60 cm. Z rozety liści wyrasta kilka szypuł (łodyga znajduje się pod ziemią), na końcu których rozkwita pojedynczy, żółty kwiat złożony (koszyczek). Z szypuł nie wyrastają liście – roślina wytwarza tylko rozetę zlokalizowaną przy ziemi.
Kwiaty
Oba gatunki należą do tej samej rodziny astrowatych (Asteraceae). Mlecz polny kwitnie od czerwca do października, a mniszek przez cały rok, chociaż pełnia kwitnienia przypada na maj. Z tego powodu nie powinniśmy się sugerować porą kwitnienia, gdy rozpoznajemy te gatunki. W przypadku mlecza żółte koszyczki złożone z kilkudziesięciu kwiatów są trochę mniejsze i mniej upakowane niż mniszka. Kwiaty mniszka przekształcają się w dobrze znane dmuchawce.
Poniżej zdjęcia obu gatunków dla porównania.
Mniszek lekarski (Sonchus arvensis)
Mlecz polny (Sonchus arvensis)
Mniszek lekarski:
Mlecz polny: