Relacja z konferencji dla organizacji pszczelarskich
Zdjęcie: Firma Lyson
Trzeciego marca 2023 r. odbyła się konferencja pszczelarska „Szanse i zagrożenia stojące przed organizacjami pszczelarskimi”. Prezesi wojewódzkich kół pszczelarskich oraz stowarzyszeń (niezrzeszonych w PZP) mieli okazję spotkać się w niezwykle malowniczym miejscu – w samym sercu Beskidów Małych, na szczycie Przełęczy Kocierskiej, na wysokości 750 m n.p.m. w hotelu Kocierz, w którym znajdują się również doskonale przystosowane przestronne sale konferencyjne.
Pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia była firma Lyson, której zarząd dostrzegł potrzebę wymiany doświadczeń i przekazania wiedzy tym razem prezesom kół. Wcześniej przedsiębiorstwo wraz z fundacją Apikultura angażowało się w wiele podobnych eventów, których odbiorcami byli pszczelarze, naukowcy, a nawet szerzej: konsumenci, w tym dzieci, młodzież i seniorzy. Można powiedzieć, że firma pamięta o każdej grupie społecznej i godnie reprezentuje branżę pszczelarską w Polsce i na świecie, a przy tym dzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Tym razem na konferencji spotkało się ponad 100 osób z całej Polski. To sporo, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę kameralność i wyjątkowość spotkania, o którym wiedzieli tylko zaproszeni goście. Widać więc potrzebę spotykania się i doszkalania wśród liderów związków pszczelarskich. Gośćmi honorowymi byli pan prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Dylon oraz wiceprezydent tej organizacji prof. Zbigniew Kołtowski.
– Bardzo mi zależy na tym, aby utrzymywać relacje, aby wymiana doświadczeń między nami była bardzo głęboka i żebyśmy byli w stanie wspólnie się inspirować wiedzą na temat pszczół i swoich organizacji, bo to jest bardzo ważne. Ta wymiana doświadczeń jest potrzebna w różnych aspektach, nie tylko w życiu osobistym, ale i w zawodowym – Powiedział Tomasz Łysoń podczas swojej prezentacji. Podkreślił również społeczny charakter pracy prezesów i podziękował zebranym gościom za zaangażowanie i poświęcony czas.
– W dobie zmienności, trudności, które mamy, problemów gospodarczych, w dobie, kiedy mamy wojnę w Ukrainie, zmiany klimatu, chorób pszczół i patogenów, które ewoluują itd., to pytanie powinno nam towarzyszyć zawsze, ponieważ ono pomaga się rozwijać – dodał prezes firmy, nawiązując do tematu swojego wystąpienia pt. „Jakie szanse i wyzwania stoją przed nami?”.
Choć wspomniana prezentacja była ostatnią, to właśnie w niej Tomasz wyjaśnił, dlaczego zaprosił wspomnianych gości. Otóż wymiana doświadczeń i relacje są dla niego bardzo ważne. To są nie tylko relacje rodzinne („jesteśmy firmą rodzinną”), lecz również te w firmie (przedstawił członków zarządu i podziękował im za wsparcie i zaangażowanie) i ze środowiskiem pszczelarskim oraz relacje społeczne, które nie zawsze są oparte na biznesie. To są wartości, które składają się również na działalność i misję firmy.
Czytaj także: Relacja z VIII międzynarodowej konferencji pszczelarskiej w Pszczelej Woli
Tematyka spotkania uwzględniała potrzeby odbiorców i dotyczyła aspektów związanych ze zdobywaniem wiedzy (wykład zdalny, doskonale zaprezentowany przez dra hab. Krzysztofa Olszewskiego pt. „Świat nauki dla organizacji pszczelarskich” – w zastępstwie za dr. hab. Anetę Strachecką, która nie mogła wystąpić, warto ją jednak tutaj wymienić jako autorkę przygotowanej prezentacji), edukacyjną rolą pszczelarza w lokalnej społeczności (Mariusz Opoka), funduszami wspierającymi sektor pszczelarski i gdzie szukać dodatkowych źródeł finansowania (Beata Wilk-Woderska) oraz RODO – na co organizacje pszczelarskie powinny zwrócić szczególną uwagę (Alicja Taborek-Skubij).
Na zakończenie nie zabrakło panelu dyskusyjnego, w którym próbowano odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule konferencji, tj. jakie szanse i zagrożenia stoją przed organizacjami pszczelarskimi. Do panelu zaproszono prezydenta PZP Tadeusza Dylona, wiceprezydenta PZP prof. Zbigniewa Kołtowskiego, prezesa Regionalnego Związku Pszczelarskiego w Elblągu Waldemara Badeńskiego, prezeskę Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi Joannę Sadowską, prezesa Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie Marcina Barczyka, wiceprezesa firmy Lyson Rafała Krawczyka. Gospodarzem panelu dyskusyjnego był Tomasz Łysoń.
Czytaj także: Mechanizmy odporności pszczół w kontekście funkcjonowania ciała tłuszczowego
Wśród szans dla związków i kół pszczelarskich wymieniano współpracę z lokalnymi władzami oraz ośrodkami naukowymi, natomiast w kontekście zagrożeń mówiono o spadku sprzedaży miodu, nieweryfikowanej wiedzy czerpanej z Internetu przez adeptów pszczelarstwa i silnym rozdrobnieniu. To ostatnie nie jest jednak jednoznaczne – może być postrzegane również jako szansa (równomierne napszczelenie, aspekt hobbystyczny i edukacyjny), ale stanowi zagrożenie, jeśli spojrzymy w statystyki i większość tych osób utrzymujących małe pasieki, to osoby starsze, które nie stosują nowoczesnych metod leczenia i gospodarki pasiecznej, co może powodować np. rozprzestrzeniania chorób. Podobną niejednoznacznością – według dyskutujących – jest dopłata do przezimowanej rodziny. Z jednej strony odpowiada potrzebom pszczelarzy i jest niewielkim, choć znaczącym, zastrzykiem finansowym, ale z drugiej może prowadzić do nadużyć. Ciekawe było również spostrzeżenie pani Joanny Sadowskiej, prezeski Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, że warto odejść od wizerunku związku pszczelarskiego jako organu, który jest po to, aby dać pszczelarzom dotacje. Na zakończenie pan profesor Kołtowski wspomniał również o ważnej roli czasopism pszczelarskich.
Mamy nadzieję, że nasi goście, bogatsi o nową wiedzę i wymianę doświadczeń, wrócą do swoich pszczelarsko-liderskich obowiązków z nowymi pomysłami, którymi będą się mogli podzielić przy okazji kolejnych spotkań lokalnych, a polskie pszczelarstwo, dzięki takim inicjatywom jak ta, będzie się rozwijać w dobrym kierunku.