Mead Madness Cup 2021
Zdjęcie: Mead Madness Cup.
Polska, która w swej wspaniałej historii posiada głęboko zakorzenioną tradycję produkcji miodów pitnych, na trzy dni stanie się światowym centrum miodosytnictwa. Pasieka24 ma zaszczyt być patronem medialnym tych wydarzeń.
W dniach 24–26.02.2022 w Warszawie (w hotelu Novotel Warszawa Centrum, Marszałkowska 94) odbędą się dwie najważniejsze imprezy dla wytwórców miodów pitnych na świecie.
Organizatorem wydarzeń jest grupa Kings of Mead – niezależni miłośnicy i promotorzy tego zacnego trunku, jakim jest miód pitny. Mateusz Błaszczyk i Krzysztof Jarek od kilku lat prowadzą najbardziej popularny kanał o miodach pitnych na YouTube. W roku 2018 postanowili pójść o krok dalej i przy współpracy z EMMA (Europejskie Stowarzyszenie Miodosytników) podjęli się organizacji konkursu Mead Madness Cup i Europejskiej Konferencji Miodosytników.
Są to wydarzenia skierowane do miłośników i producentów miodów pitnych, a udział w nich jest otwarty dla profesjonalnych i domowych miodosytników, jak również dla pszczelarzy i wielbicieli dobrego smaku.
Europejska Konferencja Miodosytników to nie tylko wykłady prowadzone przez ekspertów, to również dwa dni, podczas których goście mogą degustować miody domowej produkcji i miodosytni rzemieślniczych. Te dwa nieformalne spotkania (25 i 26.02.2022) degustacyjne, odbędą się w trakcie kolacji w hotelu. Każdy uczestnik może przynieść ze sobą dowolną ilość samodzielnie wytworzonego miodowego trunku, by podzielić się z innymi. Jest to niepowtarzalna okazja do spróbowania miodów pitnych z najróżniejszych zakątków świata i rozmowy z ich wytwórcami.
Konferencje poprzedzają dwa dni oceniania miodów pitnych w największym tego typu konkursie organizowanym na Starym Kontynencie, konkursie Mead Madness Cup (24–25.02.2022).
Do zeszłorocznej edycji zgłoszono niemalże 300 miodów pitnych z 30 różnych państw m.in. z Korei Południowej, Kostaryki, USA, Kanady, Japonii, Australii czy Nowej Zelandii. Najliczniejszą grupę stanowią miodosytnicy z Polski, do czego z pewnością przyczynia się lokalizacja konkursu.
Jednym z najmocniejszych atutów konkursu Mead Madness Cup jest kadra sędziowska, w której skład wchodzą certyfikowani sędziowie miodów pitnych z całego świata, a przewodniczy im Marcin Jaros – osoba z gigantycznym doświadczeniem.
Tegoroczna edycja Mead Madness Cup zostanie rozegrana w szeregu kategorii. W każdej z nich zostaną przyznane trzy medale. Konkurs będzie również podzielony, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, na część, w której rywalizować będą miody komercyjne (PRO) oraz wytworzone w warunkach domowych (HOME). Profesjonaliści mogą zgłaszać swoje trunki w 12 różnych kategoriach, natomiast domowi miodosytnicy w 11.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii w konkursach HOME i PRO wezmą udział w dodatkowej rundzie – wyłonione w niej zostaną dwa najlepsze miody, które otrzymają odpowiednio tytuł i puchar Grand Champion HOME i PRO. W ubiegłym roku najlepszym domowym miodosytnikiem okazał się pszczelarz z Polski, Jarosław Okulski. Natomiast najlepszym miodem spośród miodów dostępnych komercyjnie okazał się miód holenderskiej miodosytni Northern Mead: „Bochet”.
Z uwagi na to, iż jest to również najbardziej popularny konkurs wśród polskich miodosytników domowych, organizatorzy postanowili w szczególny sposób uhonorować tę właśnie grupę poprzez wyłonienie Mistrza Polski Miodosytników. Wszyscy zdobywcy medali, którzy są obywatelami Polski, wezmą udział w dodatkowym wyścigu. Najlepszy polski miodosytnik zostanie wyłoniony na podstawie systemu punktowego. Za każdy zdobyty medal zostaną przyznane punkty, a osoba z ich największą liczbą otrzyma tytuł i statuetkę Mistrza Polski, a tego tytułu w tym roku będzie bronić Andrzej Kozak.
Konkurs:
Rejestracja miodów do 31.01.2022
Nadsyłanie miodów do 12.02.2022
Konkurs: 24–25.02.2022
Ogłoszenie wyników: 26.02.2022
Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje o powyższych wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych www.meadmadnesscup.com oraz www.emmconference.com.
Serdecznie zapraszamy do udziału.