Dlaczego w moich woskowych świecach powstają pęknięcia przy knocie?
Zdjęcie: Anonimowa czytelniczka.
Tworzycie woskowe świecie? Dla niewtajemniczonych ta sztuka wydaje się prosta – rozpuszczasz wosk, wlewasz do formy z knotem i voilà! Mamy świecę! Jednak ten, kto próbował swoich sił w „laniu wosku” wie, że świeczki są kapryśne. Ostatnio zgłosiła się do nas czytelniczka, której pszczeli wosk wylany do słoiczków miał otwory i pęknięcia przy knotach. Pytała, co mogło spowodować takie niedoskonałości. Odpowiedzi udzieliła nasza ekspertka, Aleksanda Plewińska, która prowadzi sklep Mr. Candle.
Pytanie od czytelniczki:
Od jakiegoś czasu wylewam świece z wosku pszczelego do szklanych słoików. W jednym z poradników przeczytałam, że wosk do słoiczków najlepiej wlewać, gdy ma temperaturę 65 stopni Celsjusza. Dlaczego w tej temperaturze? Ja do tej pory wlewałam w temperaturze poniżej 74 stopni, niestety świece nie zawsze się udawały. Wlewając świecę w temperaturze 65 stopni, jak radzono, ostatnim razem pojawiły mi się dziury przy knocie (w dwóch wcześniejszych próbach nie). Czy wie Pani, czym mogą być spowodowane?
Czytelniczka załączyła również zdjęcia, na których widać problem.
Formy na świece Znajdziesz je tutaj!
Odpowiedź ekspertki, Aleksandry Plewińskiej:
Powodów może być bardzo wiele, skupię się na tych najbardziej popularnych:
- Zbyt wysoka temperatura wylewania. Niższe temperatury wosku powinny zabezpieczyć przed robieniem się w nim dziur. Pęknięcia mogą wskazywać właśnie na zbyt wysoką temperaturę rozpuszczonego wosku. Dla wosku pszczelego temperatura topnienia to 65°C, ale np. dla soi jest niższa (poniżej 60°C). Może Pani ze swoim woskiem spróbować zejść jeszcze niżej z temperaturą.
- Wlewanie wosku do chłodnych pojemników. Dobrym pomysłem jest podgrzanie pojemników, do których nalewa się wosk, partiami, tak by nie wystygły do czasu wlania do nich wosku.
- Zbyt duża różnica temperatur otoczenia i świec w procesie zastygania – tu sprawdzić się może zamykanie dopiero co wylanych świec w termicznych opakowaniach.
- Niewłaściwie dopasowany knot.
- Nieznane źródło pochodzenia wosku i jego skład, a konkretnie dodatek, który nie powinien znajdować się w czystym wosku, co zmienia jego właściwości.
Czytaj także: Czy istnieją proste metody wykrywania zafałszowań wosku pszczelego? Cz. 1.
Po więcej informacji zapraszam na www.mrcandle.pl