Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu z pasieką!
Zwiększenie bioróżnorodności w mieście i edukowanie o owadach zapylających to dwa cele przyświecające założycielom drugiej europejskiej pasieki miejskiej.
Ule postawiono dzięki współpracy uczelni oraz Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, pomysłodawcy i fundatora inicjatywy.
– Większość osób nie wie, że pszczoła miodna jest jednym z aż 474 gatunki pszczół żyjących w Polsce. Poprzez powstanie pasieki na naszej uczelni chcemy nie tylko popularyzować wiedzę o pszczelarstwie, ale również udowodnić, że ludzie i pszczoły mogą funkcjonować w pełnej koegzystencji, obok siebie, z korzyścią dla obu stron – mówi dr hab. inż. Adam Roman, dziekan Wydziału Nauk Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.
Na polanie należącej do terenu uczelni przy ul. Chełmońskiego stanęło osiem uli zamieszkałych przez krainki. Ponadto uczelnia dba o dzikie pszczoły, montując dla nich domki.
Powstawanie coraz liczniejszych miejskich pasiek to jedno z działań służących ochronie i odbudowie populacji pszczół – do tego celu dąży Parlament Europejski poprzez realizację strategii na rzecz różnorodności biologicznej 2030.
Czytaj także: Stefan Kopeć, ojciec endokrynologii owadów
Działania Parlamentu Europejskiego w ostatnich latach koncentrują się również na wzmożonym wsparciu pszczelarstwa i promocji walorów zdrowotnych miodu, a także dbałości o jego najwyższą jakość.
Źródło: informacja prasowa