Porady: jak szybko znaleźć matkę pszczelą?
Zdjęcie: Dunk, Flickr. Zmodyfikowane w Canva
Matka potrafi przemieszczać się bardzo szybko i może być gdziekolwiek w ulu. Nawet na powałce czy ścianie.
Szukanie matki bywa problematyczne także dla doświadczonych pszczelarzy i pszczelarek, chociaż zwykle po wielu latach praktyki, ludzie uczą się szybkiego wyłapywania jej obrazu z rzeszy robotnic. Jest jednak kilka działań, które pomogą w jej odszukaniu.
- Zawsze znakuj matkę. Dobrze jest mieć przy sobie marker podczas przeglądów, ponieważ zdarza się, że w gnieździe pojawia się nowa królowa z cichej wymiany albo ratunkowa i trzeba ją oznaczyć. Bywa nawet, że podajemy nową samicę do gniazda, z porządnej hodowli, a robotnice nie chcą jej przyjąć, bo mają już nową matkę. Jeżeli po odrzuceniu podanej królowej, mamy podejrzenia, że owady wychowały zastępstwo samodzielnie, to przeglądając ul w jej poszukiwaniu miejmy w pogotowiu marker albo tłoczek, szelak i opalitkę, by ją oznaczyć.
- Rozdziel korpusy gniazdowe kratą odgrodową. Oczywiście zostaw też kratę odgrodową między rodnią a miodnią. Po trzech dniach sprawdź, w którym korpusie pojawiły się jajka (porady, jak je odnaleźć znajdziesz TUTAJ) i w tym korpusie szukaj matki.
- Przystępując do poszukiwań sprawdź też powałkę.
- Szukanie matki powinno być metodyczne. Po wyjęciu pierwszego z brzegu plastra (zwykle wypełnionego pokarmem) upewnij się, że to na nim nie ma królowej i odłóż go na obok ula. Sprawdź też ścianę korpusu. Kolejne ramki sprawdzaj metodycznie, wyjmując je jedna po drugiej.
- Ponieważ matki unikają światła, to od razu po odsłonięciu plastra, na którym się znajdują, będą uciekały głębiej w gniazdo. Dlatego wyjmując ramkę, zerknij na ścianę następnej – królowa może właśnie z niej zmykać.
Te pięć prostych porad może pomóc szybko znaleźć matkę pszczelą. Jeśli mimo wszystko to zadanie się nie uda, to musimy odpuścić. Po dwukrotnym przejrzeniu plastrów w danym korpusie pszczoły zwykle stają się zbyt rozdrażnione, by pszczelarz lub pszczelarka mogli kontynuować pracę.