fbpx

NEWS:

Jakie Matki w Pasiece?

„Przy dawnych, prymitywnych sposobach pszczelarzenia rójka decydowała o powodzeniu gospodarki. Po przejściu do gospodarki w ulach rozbieralnych wielu pszczelarzy przez dłuższy czas nie mogło jeszcze pozbyć się tego „kószkowo-kłodowego” zamiłowania do rójki. Dopiero stopniowo i opornie zaczęto przyjmować właściwy pogląd, że rójka obniża wydajność miodową pasieki. Coraz częściej już stosuje się różnorodne zabiegi przeciwrojowe”.

Oto wypowiedź samego mistrza. Tak bowiem pisał prof. Antoni Demianowicz w „Pszczelarstwie” (5/1961), omawiając kierowanie rozwojem rodziny pszczelej przed rozpoczęciem głównego pożytku. Czy coś się w ciągu 40 lat zmieniło? Dla wielu pszczelarzy tak, ale niestety niektórzy stosują ciągle metody gospodarki niewiele odbiegające od tych sprzed stuleci. Często spotykamy takich, dla których sezon nadal dzieli się na 3 etapy: rozwojowo-pożytkowy, rójkowy i  przedzimowy. Aż trudno w to uwierzyć, ale jest wielu pszczelarzy, którzy w tym drugim okresie – a  trwać on może ponad miesiąc – czatują całe dnie w pasiece, by schwytać wychodzące roje. Tego samego dnia wieczorem wsypywane są one z powrotem do macierzaka.

alt

A przecież już prawie pół wieku temu uczono, że do rójki nie należy dopuszczać, bo się ona po prostu nie opłaci. Niestety, po dziś dzień dla niejednego pszczelarza, i to nie tylko początkującego, metodą walki z rójką jest zrywanie mateczników. Jest to zabieg likwidujący skutek a nie przyczynę. Prowadzi do jeszcze większego niepokoju w ulu, pszczelarzowi zaś zabiera cenny czas, który wtedy powinien być wykorzystany na odbiór miodu. Ale miodu nie ma, są natomiast mateczniki i pszczoły, które trudno będzie teraz zmusić do pracy.

Dlatego wcześniej należy stosować zabiegi przeciwrojowe, takie jak ograniczenie matek w czerwieniu, stosownie do potrzeb wynikających z wielkości bazy pożytkowej, osłabienie rodzin zamierzających się wyroić czy zatrudnienie nadmiaru pszczół z takich rodzin przez dodanie plastrów na czerw lub wywóz pasieki na pożytek.

Najbardziej pewną, nowoczes-ną i najwłaściwszą metodą zwalczania rójki jest utrzymywanie w pasiece pszczół nierojliwych. Co prawda każdy pszczelarz powie, że pszczoła pozostanie pszczołą, a rok, w którym nie wyszedł żaden rój, nie zdarzył się i nie zdarzy. Zgoda, ale jeden pszczelarz sezon, w którym uciekły mu dwa roje z 10-pniowej pasieki, uzna za mało rojliwy, zaś dla innego rójka w trzech rodzinach na dwieście w całym gospodarstwie pasiecznym to sygnał, że gdzieś został popełniony błąd.

Wszystkie rodziny prowadzone były tak samo, skąd więc w tych trzech nastrój rojowy? Może coś przeoczono, a może matki były stare lub o niewłaściwym pochodzeniu. Bo proszę mi wierzyć, są w Polsce pszczoły, które mimo zachęcających warunków ze wnętrznych nie chcą się roić. Do rójki nie dochodzi dzięki ustalonym genetycznie dwóm typom zachowań.

Pierwszy, charakterystyczny dla pszczół rasy kraińskiej, polega na ograniczaniu matek w czerwieniu przez pszczoły, które zalewają komórki gniazda nektarem podczas głównego pożytku. Efektem jest zmniejszona liczba pszczół, które byłyby bezrobotne po przekwitnięciu akacji, maliny czy lipy. Taka dobra krainka, regulująca sama swój rozwój, jest doskonała dla pasiek stacjonarnych o przeciętnych pożytkach. Dla pszczelarzy-wędrowców, wykorzystujących kilka następujących po sobie pożytków, będzie natomiast niewłaściwa. Za to krzyżówki takiej pszczoły z trutniami innych ras będą najbardziej odpowiednie.


[...] - treść ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Sławomir TrzybińskiCzasopismo dla pszczelarzy z pasją - Pasieka 2004 nr 4.
Zamów e-prenumerate
"Pasieki"Prenumerata

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Miód dla wegan autor: piviso, pixabay. W odpowiedzi na...

Wiadomości ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-02-2019

Pobierz plakat "NIE MA LIPY" „Nie ma lipy” to akcja...

Wiadomości z Polski

Pasieka - avatar Pasieka, 20-02-2019

Szczepionka dla pszczół autor: qimono, Pixabay. Do tej pory sądzono...

Wiadomości ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 18-02-2019

Projekt Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa podpis Za stroną "Pszczelarstwo Polskie": "Ministerstwo...

Wiadomości z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-02-2019

Panhandle, Stany Zjednoczone Pszczelarze w centralnym Panhandle w Stanach Zjednoczonych...

Wiadomości ze świata

Szyszko Piotr - avatar Szyszko Piotr, 13-02-2019

Wieści ze świata Alberta, Kanada Zespół studentów z Uniwersytetu Alberty w...

Wiadomości ze świata

Szyszko Piotr - avatar Szyszko Piotr, 13-02-2019

Przeanalizowano genom małego żuczka ulowego Mały chrząszcz ulowy(Aethina tumida)...

Wiadomości ze świata

Pasieka - avatar Pasieka, 13-02-2019

WYDARZENIA „Nie ma lipy!” „Nie ma lipy!” to hasło akcji Górnołużyckiego...

Pasieka 2/2019

Szymański Emil Mariusz - avatar Szymański Emil Mariusz, 12-02-2019

Rusza kolejna akcja Pasieki Kupuj Polski Miód Wyobraź sobie, chociaż będzie...

Pasieka 2/2019

Rusza kolejna akcja Pasieki - avatar Rusza kolejna akcja Pasieki, 12-02-2019