Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opatentowali wielofunkcyjne urządzenie do osuszania i kremowania miodu
Urządzenie ma znaleźć zastosowanie w małych pasiekach oraz przedsiębiorstwach zajmujących się konfekcją i przetwórstwem produktów pszczelich. Jego podstawową funkcją jest osuszanie miodu, który zawiera zbyt dużo wody po odebraniu z ula. Taki produkt nie spełnia norm w zakresie jakości handlowej.
Zdjęcie: Berenice Calderón/Pixabay
– W Polsce taki problem pszczelarze mają praktycznie co roku w tak zwanym miodobraniu ostatnim, które dotyczy kwitnącego pod koniec wakacji kwiatu nawłoci. To czas, gdy pszczoły myślą już o śnie zimowym, ale wciąż przynoszą z kwiatów nektar. W pewnym momencie następuje spadek temperatury, pszczoły schodzą więc do korpusu dolnego, by nagrzewać te, które dopiero się rozwijają. Pszczelarz zostaje wtedy z miodem, który nie jest odpowiednio wyfiltrowany, nie da się go więc sprzedać, nie nadaje się też do przechowywania, bo po 2-3 miesiącach zaczyna fermentować – mówi dr Marcin Malec z Wydziału Mechanicznego PK.
Wynalazek został zaprezentowany podczas Demo Day Innowacji 20 lutego w Krakowie. Obecnie naukowcy poszukują partnera, który pomoże im w sprzedaży.
– Za granicą potencjalnych klientów jest jeszcze więcej. Ze względu na klimat problem z miodem mają na przykład wszystkie kraje strefy podrównikowej – podkreśla dr Malec.
KOMPETENCJE ZESPOŁU W ZAKRESIE WSPÓŁPRACY Z BIZNESEM (NP. MOŻLIWA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA):
Dr inż. Marcin Malec oraz dr inż. Marcin Morawski to pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Autorzy trzech wynalazków chronionych prawem patentowym oraz kilku zgłoszeń patentowych będących na etapie weryfikacji w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Współautorzy 27 publikacji naukowych, pomysłodawcy i konstruktorzy pierwszego w Polsce pojazdu podwodnego naśladującego swoim wyglądem i zachowaniem rybę. Współwykonawcy projektów naukowo-badawczych krajowych i międzynarodowych w tym projektu pt. „Autonomiczne pojazdy podwodne z cichym napędem falowym dla rozpoznania podwodnego”, „Swarm of Biomimetic Unmanned Underwater Vehicles for Underwater ISR SABUVIS”, w których jednym z konsorcjantów było przedsiębiorstwo produkcyjno-badawcze Forkos Sp. z o.o. z Gdyni.
Źródła:
krakow.wyborcza.pl, www.pk.edu.pl