Łąka kwietna dla Prudnika – dzięki jednemu pszczelarzowi
Jarosław Gerczak – bardzo zaangażowany pszczelarz, którego zdjęcia o tematyce pasiecznej można podziwiać na łamach naszego czasopisma – wykonał kolejny, szczytny gest, siejąc na 20 arach 50 gatunków roślin miododajnych.
Pszczelarz jest właścicielem pasieki „Złoto Natury”, lecz oprócz pozyskiwania miodu prowadzi liczne akcje promujące pszczelarstwo i inicjuje działania proekologiczne. W tym roku razem z kolegą organizuje podczas Dwudziestej Drugiej Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, Aleję pszczół i miodów. Prowadzi też zajęcia w szkole, uświadamiające dzieciakom znaczenie owadów zapylających w środowisku. Ale to nie wszystko.
W ostatnich miesiącach posiał również łąkę kwietną, która będzie dostępna dla mieszkańców Prudnika. Pszczelarz umieścił w pobliżu miejsca do siedzenia, gdzie spacerowicze mogą odpocząć i podziwiać rośliny. Wszystko to ufundował z własnych środków.
Jarosław Gerczak podkreśla, że zapewnianie owadom zapylającym zróżnicowanej bazy pożytkowej jest kluczem do zachowania bioróżnorodności, utrzymania dobrego zdrowia owadów i ochrony środowiska.
– Efektem istnienia obecnej monokultury są m.in. pestycydy rozpylane na polach uprawnych. Kwietna łąka to nic innego, jak bioróżnorodność, która powinna interesować nas wszystkich, nie tylko pszczelarzy, ale również instytucje, które mogą w tym kierunku coś zrobić – powiedział Jarosław Gerczak podczas wywiadu dla portalu Prudnik24.pl.
Pierwsze kwiaty powinny rozkwitnąć na przełomie maja i czerwca.