Strzelnica pszczelim domem!
Zdjęcie: Amegilla quadrifasciata, czyli porobnica paskowana. Bardzo rzadki gatunek, który żyje w Łukowie. Autor: David Marquina Reyes. Źródło: Flickr.
Kilka tygodniu temu pisaliśmy, że w skarpach i nieużytkach łukowskiej strzelnicy żyje aż 29 gatunków pszczół, w tym kilka chronionych. Pod znakiem zapytania stała jednak kwestia zachowania tego miejsca w stanie sprzyjającym rozwojowi populacji. Planowano bowiem prace konserwatorskie, które mogłyby zaszkodzić zapylaczom.
Na szczęście Rada Miasta Łukowa 16.09.2021. większością (17 osób za, 2 wstrzymały się od głosu) zdecydowała o stworzeniu na strzelnicy użytku ekologicznego. Dzięki temu pszczele domy zostaną zachowane!
Jak możemy przeczytać na portalu dzicyzapylacze.pl: "Uchwalenie użytku na strzelnicy będzie nie tylko korzyścią dla przyrody, ale także dla gminy. Świat dzikich zapylaczy jest niezwykłym światem. Trzeba się tylko nad nim pochylić, by go bliżej poznać i pozwolić mu nas oczarować".
Czytaj także: Strzelnica dla pszczół
W walkę o ochronę stanowiska zaangażowanych było wiele osób. Między innymi autorzy portalu dzicyzapylacze.pl (którzy nagłośnili sprawę), dr hab. Aneta Strachecka, dr hab. Małgorzata Bieńkowska, dr. hab. Waldemar Celary, dr. hab. Zbigniew Kołtowski, dr. hab. Tadeuszowi Pawlikowski, dr. hab. Aneta Ptaszyńska i mgr. Mikołaj Borański. Pełna lista osób, które przyczyniły się do ochrony unikatowego stanowiska w Łukowie znajdziecie na stronie portalu (patrz źródło).
Źródło: dzicyzapylacze.pl