Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie
Zdjęcie: Freepik
Już po raz XVII wszystkie pszczoły znad Wisły, Niemna, Wełtawy i Dniepru przylecą nad Kamienną do Bałtowa, by uczestniczyć w międzynarodowym Świętokrzyskim Święcie Pszczoły w dniach 16–18.08.2024r.
Wydarzenie to od lat buduje swoją pozycję w pszczelarskim świecie, stając się z edycji na edycję najbardziej wyczekiwaną branżową imprezą w kraju i poza jego granicami. Jej niepowtarzalną aurę tworzy klimat Bałtowskiego Przełomu Kamiennej oraz różnorodność oferty: od kiermaszu najnowszych rozwiązań sprzętu i wyposażenia pszczelarskiego, wyrobów pochodzenia pszczelego czy rękodzieła artystycznego, przez konferencję naukową z udziałem autorytetów w dziedzinie pszczelarstwa po szeroko rozumianą akcję uświadamiającą na temat roli pszczół w ekosystemie.
Różnorodność tegorocznej oferty obrazuje bogactwo poszczególnych stref: wystawienniczej, konferencyjnej, edukacyjnej, warsztatowej i artystycznej, które będą czynne od piątku do niedzieli.
- Strefa wystawiennicza w formie otwartego kiermaszu na Okręglicy gromadzi prawie setkę wystawców z Polski, Ukrainy, Litwy i Węgier prezentujących swe najnowsze produkty, technologie oraz wdrożoną w praktykę wiedzę pszczelarską, a także rośliny miododajne, matki pszczele, kosmetyki, probiotyki itd. Kiermasz na Okręglicy odwiedza corocznie kilka tysięcy gości oraz turystów.
- Strefa konferencyjna jest areną, na której prezentowane są osiągnięcia błyskawicznie rozwijającej się wiedzy naukowej na temat życia pszczół i produktów pochodzenia pszczelego ze szczególnym uwzględnieniem ich właściwości leczniczych. W gronie tegorocznych autorytetów świata nauki, którzy wystąpią z wykładami znajdą się: dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Krzysztof Olszewski i dr Piotr Dziechciarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz dr Dagmara Zdańska z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Tematem ich wystąpień będą m.in. przeciwdrobnoustrojowy i antynowotworowy potencjał produktów pszczelich, biotechniczne metody walki z warrozą, ostatnie odkrycia w badaniach pszczelniczych (pt. „Siódma noga u pszczoły”) oraz zakażenia wirusowe – wpływ na zdrowie rodziny pszczelej, zapobieganie i zwalczanie.
- Strefa warsztatów edukacyjnych to szereg interaktywnych wydarzeń, które nawiążą do tradycji pszczelarskich w regionie, twórczości artystycznej oraz praktycznej wiedzy na temat pszczelarstwa, także w ujęciu historycznym, które zorganizuje Fundacja Apikultura.
- Strefa artystyczna to tradycyjnie dobra rozrywka nawiązująca do nurtów muzyki biesiadnej, ludowej i tanecznej z elementami etno.
Czytaj także: Wespół w zespół
Każda z zaoferowanych Stref XVII Świętokrzyskiego Święta Pszczoły stanowi spójny przyczynek do podnoszenia jakości pszczelarskiej profesji, coraz szerszego oraz bardziej skutecznego wykorzystania produktów pszczelich i ich prozdrowotnych właściwości, a także ogólnej refleksji nad miejscem pszczół w naszym życiu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w strefie wystawienniczej i współpracy, by kolejna edycja Pszczelarskiego święta nad Kamienną była najlepszą z dotychczasowych i otworzyła przed wydarzeniem nowe perspektywy. O szczegółach będziemy systematycznie informować na stronie internetowej: www.krzemiennykrag.info
Program wykładów: 10:00 — 14:00, 17.08.2024 r.
- Dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej – „Jesteś lekiem na całe zło?! O przeciwdrobnoustrojowym i antynowotworowym potencjale produktów pszczelich.”
- Prof. dr hab. Aneta Strachecka – „Dyrektywa śniadaniowa” – co pszczelarz powinien wiedzieć? Chemia w gospodarce pasiecznej i jej konsekwencje dla zdrowia pszczół.
- Mgr Michał Lewandowski, właściciel gospodarstwa pszczelarskiego Miody Ponidzia – „Aktualne problemy pszczelarzy – opłacalność, hodowla, zdrowotność w pasiekach” – panel dyskusyjny.
- Prof. dr hab. Krzysztof Olszewski – „Biotechniczne metody walki z warrozą – skok w przyszłość czy powrót do przeszłości.”
- Dr Dagmara Zdańska – „Zakażenia wirusowe – wpływ na zdrowie rodziny pszczelej, zapobieganie i zwalczanie.”