Aż 3 medale dla Pasieki na Apimondii w Montrealu!
Apimondia to Międzynarodowa Organizacja Związków Pszczelarskich powołana w celu promowania naukowych, technicznych, ekologicznych i ekonomicznych postępów w dziedzinie pszczelarstwa we wszystkich krajach świata oraz współpracy pszczelarskich związków w tym zakresie. W ramach działalności tego Stowarzyszenia co dwa lata organizowana jest kilkudniowa konferencja z cyklem wykładów poświęconych pszczelarstwu, a równolegle odbywa się wystawa ApiExpo, na której prezentują się firmy z całego świata. Ważną częścią Apimondii są również konkursy. Zwycięskie produkty nagradzane są złotymi, srebrnymi lub brązowymi medalami. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia, jakie można zdobyć w branży.
W tym roku Apimondia odbyła się 8-12 września w Montrealu w Kanadzie. Nasze wydawnictwo zostało nagrodzone aż 3 medalami:
- złotym za aplikację Pasieka24
- brązowym za książkę „365 faktów o pszczołach”
- brązowym za kolekcję etykiet
Pierwszy raz w historii naszej firmy zdobyliśmy aż trzy wyróżnienia podczas jednego Kongresu. Cieszymy się, że nasze pomysły zostały zauważone i docenione, co jest bardzo motywujące.
Pomysłodawcą aplikacji Pasieka24 jest nasz redakcyjny kolega Roman Dudzik – to on ciągle ją rozwija, udoskonala, podpowiada jak ją wzbogacić i wdrożyć nowe funkcje. Projekt wciąż się rozwija i ewoluuje.
Czym właściwie jest aplikacja Pasieka24?
To narzędzie umożliwiające wygodny dostęp do pełnej bazy wiedzy, jaką zgromadziliśmy na naszym portalu www.pasieka24.pl. To więcej niż treść artykułów z pszczelarskiego dwumiesięcznika „Pasieka” i książek, które wydaliśmy.
Baza jest bardzo obszerna. W aplikacji pojawiają się newsy ze świata pszczelarskiego z Polski i zza granicy, ogłoszenia drobne i wiele innych nowości. Niedawno zamieszczono rosyjską wersję językową czasopisma, a to jeszcze nie koniec pomysłów. Zachęcamy do korzystania z aplikacji i przesyłania uwag na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
365 faktów o pszczołach
Książka „365 faktów o pszczołach” to dzieło naszej redakcyjnej koleżanki Martyny Walerowicz. Zauważyliśmy, że na rynku pszczelarskim nie ma tego typu publikacji, za to krąży wiele mitów związanych z pszczołami, często powielanych przez samych pszczelarzy. Ponadto w ostatnim czasie informowano o wielu interesujących badaniach i odkryciach związanych z pszczołami.
Chcieliśmy się podzielić naszą pasją. Martyna sprostała opracowaniu tak trudnej książki, bo przecież zakres jej tematyki jest bardzo szeroki – opisano nie tylko biologię pszczoły miodnej, aspekty praktyczne pszczelarstwa, lecz również historię, botanikę i wiele, wiele innych. Tutaj nie wystarczyły polskojęzyczne źródła, do tego wiele prac naukowych przedstawionych jest w zbyt skomplikowany sposób dla przeciętnego czytelnika…
Opracowanie takiej książki, do tego w tak przystępny sposób, niezwykle interesująco i… z poczuciem humoru, to nie lada wyczyn. Mimo starań mieliśmy obawy, czy np. podczas tłumaczenia nie wkradł się jakiś błąd. Wysłaliśmy książkę do konsultacji do Pana Profesora Jerzego Woyke. Oczekiwaliśmy, że Pan Profesor przyjrzy się fragmentom, w którym autorka powołuje się na Jego odkrycia. Ku naszemu zdumieniu Profesor przeczytał całość i naniósł swoje poprawki w formie korekty. Dlatego wyróżniliśmy Pana Profesora w stopce redakcyjnej. Ogromnie się cieszymy, że książka się Mu spodobała i zgodził się ją zarekomendować. To dla nas niezwykły zaszczyt. Dziękujemy Panu Profesorowi za zaangażowanie w popularyzację wiedzy pszczelarskiej, wyrozumiałość i pomoc.
Zawartość „365 faktów o pszczołach” jest jak słodkie nadzienie w pralince. Jednak równie ważna jest otoczka i opakowanie. W przypadku tej książki niesamowite doznania zapewnił nasz kolega grafik Bartek Janik.
Uchylimy rąbka tajemnicy i zdradzimy, że „365 faktów o pszczołach” to... pierwsza książka, jaką kolega złożył. Do tej pory zajmował się głównie katalogami. W ferworze bieżących prac oraz tych dodatkowych przed Ogólnopolskimi Dniami Pszczelarza i Apimondią składał książkę nie tylko pod presją czasu, ale i… po godzinach. Nieskromnie napiszemy, że wyszło świetnie! Duet Walerowicz-Janik na pewno jeszcze nie raz się wykaże. Jeśli jesteście ciekawi, śledźcie nasze kolejne projekty.
Seria etykiet
Seria etykiet to wspólne dzieło naszych kolegów grafików: Bartłomieja Janika, Romana Dudzika i Grzegorza Koska. Najmłodszemu stażem i wiekiem (wiadomo! ;-)) przypadł „zaszczyt” ręcznego wklejania niemal wszystkich serii etykiet (a jest ich trochę!) z naszej oferty do specjalnie wydrukowanego albumu. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie bardzo, bardzo ograniczony czas. Grzesiu wklejał etykiety „na oko”, bo nie miał czasu na odmierzanie marginesów… Trzeba przyznać, że oko ma dobre i zasłużył na medal :-) Trzymajcie kciuki za dalsze sukcesy graficzne naszych dzielnych chłopaków.
Oczywiście oprócz tych wymienionych, dziękujemy całemu zespołowi i wszystkim klientom, którzy dzielili się z nami swoimi opiniami i sugestiami.
Na wcześniejszych Kongresach zdobyliśmy:
- złoty medal za „Kalendarz pszczelarza z pasją” w 2017 roku w Turcji
- srebrny medal za czasopismo „Pasieka” w 2015 roku w Korei Południowej
- brązowy medal za etykietę w 2011 roku w Argentynie
Kolejna Apimondia, w 2021 roku odbędzie się w Rosji w Ufa. Mamy nadzieję, że nasza kolekcja medali jeszcze się powiększy.
Na zakończenie warto poinformować, że nowym prezydentem Apimondii został wybrany Dr Jeff Pettis.
Relację z tegorocznej Apimondii będziecie mogli przeczytać wkrótce na pasieka24.pl oraz w nr 6/2019 „Pasieki”.