VII Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców
Zdjęcie: Uczestnicy konferencji. Autor: Marcin Sikora
Od 22 do 24 marca odbywała się VII Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców w Dusznikach-Zdroju. Było to spotkanie dla studentów, doktorantów i młodych doktorów rozwijających karierę naukową i okazało się bardzo budujące, ponieważ młodzi ludzie badają ważne zagadnienia dotyczące środowiska, pszczół i prawa pszczelarskiego.
Ważne tematy
Jak ciągi komunikacyjne i wały przeciwpowodziowe wpływają na pszczoły? Czy takie miejsca mogą stać się dobrym miejscem dla ich rozwoju? A czy wiedzieliście, że w odkrywkowej Kopalni Wapienia Górażdże trwają aktywne (i imponujące prace) odtwarzania muraw kserotermicznych, które stanowią miejsce bytowania dzikich pszczół? Albo że nawłoć kanadyjska, gatunek inwazyjny, jest bardzo lubiana przez pszczołę miodną, ale niekoniecznie przez dzikie zapylacze?
Takie tematy referatów to zaledwie trzy pierwsze przedstawione w piątkowy wieczór, 22 marca. Trzeba przyznać, że każde kolejne wystąpienie było bardzo cenne merytorycznie i trudno wymienić wszystkie interesujące tematy, zaprezentowane w czasie trwania konferencji. Podczas spotkania poruszano m.in. kwestie prawne rozmieszczenia pasiek, niuanse kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności karnej za pożądlenia przez pszczoły czy szans związanych z pszczelarskimi ścieżkami edukacyjnymi albo crowdfundingiem.
Malownicze miejsce
Spotkanie i zakwaterowanie było w hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju. Obiekt ma wysoki standard i położone jest w pięknym miejscu. Uczestnicy mogli napić się leczniczej wody, przespacerować się po uzdrowiskowej okolicy czy odwiedzić unikatowe Muzeum Papiernictwa. Niedaleko znajduje się także Park Narodowy Gór Stołowych, a w Kłodzku Twierdza.
Zdjęcie: W konferencji uczestniczył też Zbigniew Kołtowski, Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego. Autor: Marcin Sikora
Coś dla ducha
Osoby uczestniczące w konferencji mogły podziwiać zdjęcia profesora Krzysztofa Heykego, który utrwalił na fotografiach odłamek historii – ludzi związanych z bartnictwem. Prace wydrukowano na dużym formacie i zawieszono w sali konferencyjnej, towarzysząc uczestnikom i przypominając o korzeniach pszczelarstwa i o tym ile pokoleń ludzi przed nami było zafascynowanych pszczołami.
Ponadto drugiego dnia konferencji odbył się recital wibrafonowy Klaudii Lewandowskiej „O miłości – próba uchwycenia tematu”, podczas którego artystka zaprezentowała piosenki autorskie i utwory literackie dotyczące miłości w aranżacjach na wibrafon. Była to miła odskocznia od stricte intelektualnego charakteru konferencji.
Zdjęcie: Uczestnicy konferencji uczestnicy uczyli się korzystać z prostego klucza do oznaczania trzmieli. Zdjęcie: Marcin Sikora
Dzięki komu wszystko się udało?
Wydarzenie zorganizował Instytut Apidologii na czele z wicedyrektorem Emilem Szymańskim. Głównym Darczyńcą była Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Ponadto Partnerami Wrzosowymi byli: Przedsiębiorstwo ŁYSOŃ Tomasz razem z Fundacją Apikultura oraz firma Miodny Emil Szymański. Natomiast Partnerem Malinowym było Stowarzyszenie Natura i Człowiek. Partnerami Lipowymi VKF SPORK HEINZ RENZEL Sp. z o.o., Pasieka Smakulskich Sp. z o.o. oraz HoneyLab Teper&Waś s.c. Status Partnera zależał od wartości udzielonego inicjatywie wsparcia - wrzosowy, malinowy, lipowy, mniszkowy (od przedziału największej po najmniejszą wartość).
Patronami wydarzenia byli: Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe oraz my – Wydawnictwo Pasieka.
Konkurs
Prace przedstawione na konferencji były oceniane przez jury. Wystąpienia – ich wartość merytoryczna, sposób prezentacji, oryginalność tematów czy ich praktyczne znaczenie – były bardzo wyrównane. Ostatecznie jednak udało się wyłonić zwycięzców, którymi zostali:
Aneta Sikora – pierwsze miejsce za referat „Zmiany zgrupowań trzmieli (Bombus Latr.) w Karkonoszach 1989-2019”. Pozostałymi autorami pracy byli: Paweł Michołap i Marcin Sikora.
Marcin Sikora – drugie miejsce za referat „Kopalnia dzikich pszczół – od udziału w konkursie do współpracy w CSR”. Pozostałymi autorami pracy byli: Paweł Michołap, Aneta Sikora, Iwona Lis.
Olga Mierzejewska-Buchalik – trzecie miejsce za referat „Apifitoterapia – nowy trend czy chwilowa moda?”
Wyróżnienia za referaty dostały:
Martyna Seroka za referat „Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pszczoły”.
Weronika Wasiak za referat „Podobieństwa i różnice w prowadzeniu gospodarstwa pasiecznego w Polsce i Australii na podstawie wyjazdu studyjnego”.
Bogumiła Białecka za referat „Aspekty prawne lokalizacji pasiek na terenie gmin powiatu chodzieskiego”.
Nagrody za sesję posterową dostali (odpowiednio I, II i III miejsce):
Justyna Ziobrowska-Sztuczka za poster „Crowdfunding jako innowacyjna forma wsparcia projektów pszczelarskich”.
Gerard Podedworny za „Wpływ śródplonowych roślin kwitnących na populację owadów zapylających w ekologicznej produkcji owoców jagodowych”.
Beata Szulc-Musioł za „Właściwości antyoksydacyjne i skład związków fenolowych w miodzie gryczanym”. Współautorką posteru była Beata Saecka-Hujar.
Nagroda specjalna
Poza konkursem władze Instytutu Apidologii przyznały nagrodę specjalną Karolinie Echaust, która w grudniu otrzymała tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie etnologia i antropologia kulturowa. Obszarem zainteresowań nagrodzonej uczestniczki jest bartnictwo jako element niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podsumowanie
Pszczelarska Konferencja Młodych Naukowców to wydarzenie, które od wielu lat wspiera młodych ludzi u progu naukowych karier w rozwijaniu swoich pasji. Jednak dzięki organizatorom i sponsorom to także miejsce spotkań, ożywionych dyskusji i zawiązywania się przyjaźni. W dodatku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, to także miejsce, w którym można oderwać się od rzeczywistości – czy to spacerując po ładnej okolicy, czy biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych i wystawach. Gorąco zachęcamy do udziału w tej konferencji wszelkich młodych naukowców w przyszłym roku!