Na przeziębienie – ocet, czosnek i miód!
Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka. Kupuj Polski Miód!
To sprawdzony, babciny przepis. Łączy w sobie trzy superprodukty polskiej kuchni – ocet jabłkowy, miód i czosnek. „Miksturę” można używać do wspomagania walki z przeziębieniem.
Jaki miód i czosnek wybrać? Oczywiście polskie! O tym, dlaczego warto spożywać polski miód, znajdziesz informacje tutaj, a doskonałe właściwości polskiego czosnku znane są od dawna. Jeśli chodzi o ocet jabłkowy, to oczywiście najlepszy jest taki przygotowany samodzielnie, jednak jego produkcja zajmuje kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dlatego, jeśli nie masz czasu, by „bawić się” w robienie octu, lepiej kupić go w sprawdzonym sklepie. Może być ekologiczny, ale najważniejsze, żeby miał osad na dnie, był w ciemnej butelce, niepasteryzowany, niefiltrowany i naturalnie mętny. Zwróć uwagę, czy ocet, który kupujesz, nie ma przeciwutleniacza – pirosiarczanu sodu.
Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka.
Tak naprawdę nie ma ścisłego przepisu na tę prozdrowotną mieszaninę. Możesz dodać mniej lub więcej czosnku, ale warto, by ilość miodu w stosunku do octu wynosiła 1:1. Czyli np. pół szklanki miodu + pół szklanki octu + 5 ząbków czosnku. Nie rób zresztą za dużo preparatu na raz, bo można go trzymać w lodówce do 5 dni. Na zdjęciu widać preparat stworzony z 100 ml miodu, 100 ml octu i 3 ząbków czosnku.
Wszystkie składniki zblendować i przelać do szklanego pojemnika. Miksturę trzymać w lodówce i pić łyżeczkę rano i wieczorem, najlepiej na czczo. Jest bardzo niedobre, ale działa! Zwłaszcza na ból gardła.
Na początku mikstura jest mętna, a później sedymentuje - czyli rozdziela się na frakcję płynną i pianę. Przed połknięciem należy ją zamieszać, aby frakcje znowu się połączyły.
Pamiętajmy, że nie należy przelewać mieszaniny do słoika z metalową nakrętką, która może skorodować w wyniku styczności z kwaśnym octem.
Zdjęcie: Mikstura tuż po przygotowaniu, w silikonowym czepku, który nie skoroduje. Autor: Wydawnictwo Pasieka.