PZP prosi rząd o zadbanie o polski rynek miodu
Zdjęcie: Grafika wygenerowana w MidJourney, przedstawia polskie miasto zalane miodem - ale czy na pewno naszym?
Wszyscy widzą, że sytuacja na rynku miodu jest bardzo trudna – mimo inflacji ceny patoki spadają. Odpowiada za to głównie napływ taniego produktu z Chin. Polski Związek Pszczelarski wystosował więc apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie interwencji ograniczającej import produktów pszczelich do naszego kraju.
Apel złożono w imieniu wszystkich członków i organizacji zrzeszonych w Polskim Związku Pszczelarskim, a także w uzgodnieniu i w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Zawodowych i Stowarzyszeniem Pszczelarzy Polskich „Polanka”. Są w nim podobne założenia, do tych, które znalazły się w naszym artykule „Zagraniczny miód zalewa Polskę. Czy rząd podejmie kroki?” (czytaj TUTAJ).
Apel jest długi, ale pod koniec przedstawia najważniejsze punkty:
- Wprowadzenie wyższych ceł na miód spoza Unii Europejskiej i zwrócenie szczególnej uwagi na miód chiński, który dodawany jest do krajowych miodów, by zaniżyć ich cenę i zwiększyć konkurencyjność na rynku. Postuluje się także, o całkowite uniemożliwienie sprowadzania miodu z Rosji i Białorusi.
- Wprowadzenie obowiązku przedstawiania na etykietach listy krajów pochodzenia miodu, w proporcji od największej do najmniejszej udziału danej patoki.
- Obecnie trwają prace nad tzw. ustawą hiszpańską, o której piszemy TUTAJ. Ma ona zagwarantować rolnikom n.in. że płody rolne nie zostaną kupione poniżej kosztów produkcji. Stowarzyszenia proszą o uwzględnienie w niej pasiek.
- Zawarto prośbę o wprowadzenie interwencyjnego skupu miodu, na takich zasadach jak opracowywany dla rolników interwencyjny skup zboża (rząd ma skupować zboże po cenie lepszej, niż obecnie umożliwia rynek). „Dzięki temu polscy pszczelarze mogliby sprzedać swoje produkty, a firmy zrzeszone w PIM (Polskiej Izbie Miodu) zatowarowałyby się w dobry miód obniżając import produktów złej jakości”.
- Możliwość kupno przez pszczelarzy cukru bez VAT, lub innych rodzajów pasz bez naliczonego podatku.
Całość przeczytacie TUTAJ.