Problemy z refundacjami pszczelarskimi – stanowisko PZP
Zdjęcie: Freepik
Po spotkaniu 19.06, które szybko odbyło się po przyznaniu kwot refundacji dla pszczelarzy, Polski Związek Pszczelarski wystosował list do ministerstwa.
„Program wsparcia pszczelarstwa funkcjonuje od przynależności Polski do struktur Unii Europejskiej. Przez lata ewoluował podążając za oczekiwaniami środowiska pszczelarskiego. W ramach wspólnych dostosowań: pszczelarzy – organizacji pszczelarskich – instytucji obsługujących programy wsparcia, udało się wypracować w miarę sprawny system, pozwalający rok rocznie bez zbędnych opóźnień wykorzystać prawie 100% środków przeznaczonych na ten cel. Od 2020 roku trwały konsultacje nowego programu wsparcia. Pomimo kierowanych do MRiMW krytycznych uwag i zastrzeżeń ze strony organizacji pszczelarskich program ich nie uwzględnił, co skutkuje aktualnymi problemami.”
Czytaj także: Problemy z refundacjami pszczelarskimi - analiza
Jak widać, według PZP kroki naprawcze programów zostały podjęte, a wina za utrzymanie nieprawidłowych postanowień leży po stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dalej czytamy o tym, że już w 2023 r., mimo wysiłków Polskiego Związku Pszczelarskiego i wspomnianych uwag wysłanych do ministerstwa, udało się wykorzystać zaledwie 82% środków.
Polski Związek Pszczelarski w liście do ministra Czesława Siekierskiego postuluje o:
*Wprowadzenie centralnej obsługi wniosków przez agencję wykonawczą.
*Wycofanie się z możliwości składania wniosków indywidualnie i przekierowanie całej obsługi wszystkich interwencji (poza 1.6.6. wsparcie jednostek naukowo-badawczych) do organizacji pszczelarskich.
*W przygotowanych wytycznych oparcie się na dotychczasowych, wypracowanych przez lata uregulowaniach i nie komplikowanie/utrudnianie realizowanych działań poprzez wprowadzanie nowych ograniczeń, progów czy zbędnych limitów.
Związek chce też powołać grupę roboczą, która będzie reprezentowała branżę pszczelarską i wesprze pracowników ministerstwa w pracach nad zmianą wytycznych, by w następnych roku fundusze były lepiej rozdzielane.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele następujących związków i organizacji: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich Polanka, Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, WZP Opole, RZP Częstochowa, WZP Kraków, ŚZP Katowice, KZP Nowy Sącz oraz firmy BIOWET Puławy.